Dopřáváte si pravidelně svou dávku nikotinu? Kuřácký zlozvyk by vám údajně mohl uškodit i psychicky. Podle nových závěrů britských vědců je u kuřáků vyšší pravděpodobnost rozvoje schizofrenie, a to v mladším věku.
Odborníci z King's College London uveřejnili na stránkách časopisu Lancet Psychiatry analýzu více než šedesáti studií, jichž se účastnilo téměř patnáct tisíc kuřáků a více než 270 tisíc nekuřáků. Došli k závěru, že nikotin způsobuje změny v mozku, které vedou k rozvoji psychického onemocnění. "Jde o reprezentativní vzorek, ale je třeba tento závěr ještě řádně prozkoumat," upozorňují.
Sesbíraná data ukázala, že 57 procent lidí s psychózou již kouřilo, když u nich propukla první psychotická epizoda. Pokud jde o psychózu schizofrenní, u každodenních kuřáků prý existuje až dvojnásobné riziko, že se u nich vyvine, než je tomu u lidí, kteří cigaretám neholdují. A pokud už se u pacienta schizofrenie projeví, v případě kuřáků je to v průměru o rok dříve než u nekuřáků.
"Víme, že 42 procent všech cigaret v Anglii vykouří lidé s psychickými problémy," potvrdila souvislost mezi kouřením a duševními potížemi britská nezisková organizace Rethink Mental Illness ve svém vyjádření.
"Je složité tuto spojitost prokázat, ale doufáme, že alespoň přivede pozornost veřejnosti k možnému vlivu tabáku na duševní zdraví. Potřebné klinické studie by velmi pomohly k poskytnutí pádného důkazu," uvedl podle stanice BBC doktor James MacCabe z univerzity z King's College London. Podle jeho týmu kouření nezpůsobuje schizofrenii jako takovou, ale zřejmě zvyšuje riziko jejího výskytu. Vysvětlení vidí ve skutečnosti, že nikotin zvyšuje hladinu dopaminu v mozku, přičemž právě tato látka je spojována se vznikem schizofrenie.
"Ještě je třeba provést další výzkumy, než prohlásíme, že kouření skutečně zvyšuje riziko výskytu onemocnění. Je totiž možné, že jedinci, u nichž se schizofrenie rozvíjí, zkrátka častěji začnou kouřit," myslí si nezávislý psychiatr Michael Bloomfield z Imperial College London.
Marihuana v popředí
Celkově schizofrenií trpí jedno procento populace. Někteří lékaři ale tvrdí, že její výskyt ve společnosti je mnohem vyšší a někteří lidé neznají svou diagnózu. V drtivé většině případů je spouštěčem schizofrenie kromě dědičnosti a dalších faktorů také marihuana, obzvláště pod lampou uměle vyšlechtěná odrůda zvaná skunk s vyšším obsahem THC. "Chybí v ní kanabidiol - brzda proti schizofrenii. K návratu nemoci stačí i jeden joint," vysvětluje psychiatr Martin Jarolímek, který se léčbou schizofrenie zabývá.