Co hodinu se narodí Číňan se syfilidou. <span>Přibývá jí i u nás</span>

Zdraví
9. 5. 2010 09:00
Případů syfilidy přibývá i v Česku, hlavně v Praze.
Případů syfilidy přibývá i v Česku, hlavně v Praze.

Případů syfilidy přibývá i v Česku, hlavně v Praze.Od objevu penicilinu, který tuto nemoc umí léčit, nezažila žádná země tak rychlý nárůst nových případů syfilidy. Každou hodinu se v Číně narodí nakažené dítě. Podle amerických vědců je to důsledek překotných společenských změn v Číně v posledních letech. Roste i počet případů v Česku.

Přestože před půlstoletím byla syfilis v rámci mohutného tažení proti vykřičeným domům v Číně takřka vymýcena, podle studie v časopise New England Journal of Medicine je v současnosti nejčastěji hlášenou pohlavně přenosnou nemocí například v Šanghraji, čínské finanční metropoli.

V celé zemi se nyní počet případů každoročně zvyšuje o 30 procent a podle vládních údajů množství nakažených vzrostlo mezi roky 2004 a 2008 trojnásobně. Je jich už téměř 280 tisíc.

Na vině je prostituce

V Číně nemoc šíří hlavně prostitutky. Na snímku policejní zátah.Podle expertů za to mohou z velké části noví zbohatlíci, kteří si peněz získaných díky prudkému rozvoji čínské ekonomiky užívají u prostitutek. Dalšími šiřiteli choroby jsou gayové a bisexuálové, kteří jsou často ženatí.

Na každých 100 tisíc narozených dětí v roce 2008  připadlo 57 případů syfilidy, o pět let dříve to bylo pouhých sedm případů. V Číně neexistuje povinné vyšetření těhotných žen, které by tuto nákazu odhalilo včas.

Pražský boom příjice

Množství lidí infikovaných syfilidou po létech útlumu stoupá v poslední době i v jiných zemích světa, včetně USA nebo České republiky. Kupříkladu v Praze vzrostlo v roce 2008 množství lidí nakažených syfilidou o 45 procent. V celé České republice se v roce 2007 objevilo 822 případů syfilidy oproti 502 v roce 2006.

Syfilis, podle staršího českého názvu příjice, je nemoc bakteriálního původu, která se takřka výhradě přenáší pohlavním stykem, ať už klasickým vaginálním, orálním nebo análním.

V první fázi se projevuje nebolestivým vředem a zduřením uzlin v místě, kde bakterie pronikly do organismu. Jestliže se člověk neléčí, přechází nemoc do druhého stadia, ve kterém je dominantním příznakem vyrážka. Třetí stadium nastává po dlouhém období klidu, které může trvat až 20 let. Během něj jsou postiženy klouby, srdce, cévní i nervová soustava. Bakterie ničí kožní tkáně v oblasti obličeje, nosní přepážku i části patra. Objevují se těžké poruchy osobnosti, demence a progresivní paralýza.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že ve světě se každoročně nakazí syfilidou asi 12 milionů lidí a tato nemoc zasáhne zhruba dva miliony těhotenství, z nichž asi čtvrtina končí potratem či narozením mrtvého dítěte. Další čtvrtina takto narozených dětí má podváhu či je nakažena vážnými infekcemi.

ČTĚTE TAKÉ: Krize kazí Američanům sex

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ