Tisíce lidí budou mít díky dvěma americkým projektům možnost dozvědět se pravdu o bakteriálních obyvatelích svých střev. Podmínkou je složení poplatku nejméně 69 dolarů (1330 korun) a dodání vzorku stolice. Manažeři očekávají zájem desetitisíců lidí, oslovit chtějí veřejnost i v cizině. Podle agentury AP má projekt nemalou šanci na úspěch.
"Konečně umožníme lidem, aby si uvědomili sílu a hodnotu střevních bakterií pro lidský život," řekl novinářům jeden z iniciátorů projektu, mikrobiolog Jack Gilbert z laboratoří chicagské univerzity. Akce by zároveň měla odpovědět na otázku vědců ohledně bakteriálního složení, které nejlépe prospívá lidskému zdraví.
V lidských útrobách žijí biliony mikrobů a velká část z nich, zejména organismy žijící v trávicím traktu, má klíčový význam pro látkovou výměnu a imunitu. Jaká kombinace bakterií je ale nejprospěšnější a která naopak způsobuje obezitu či cukrovku, není jasné. Stejně tak se neví, zda složení bakterií ovlivňuje dieta či životní styl.
Prozkoumejte celou rodinu
Na takové otázky může podle vědců odpovědět jen rozsáhlý výzkum, jejž právě s pomocí svých dvou projektů američtí mikrobiologové spouštějí. První testy už proběhly loni v létě na několika stovkách dobrovolníků. Odborníci se původně obávali, že odevzdávání vzorků k analýze vyvolá odpor. Ukázalo se ale, že zájem o informace převažuje.
Po zaplacení vstupního poplatku mají klienti možnost zjistit mikrobiální poměry ve svých střevech po požití různých druhů potravin. Taková informace může zajímat nejen příslušnou osobu, ale i vědce - chtějí, aby se do projektu zapojily pokud možno všechny vzorky populace. Zájemci se mohou během příštího měsíce přihlásit přes webový portál Indiegogo.com. Mohou zasílat nejen vzorky stolice, ale i kůže či slin, mohou nechat přezkoumat celou rodinu či zvolit opakované testování.
Vědci pak budou srovnávat bakteriální "výbavu" Američanů s lidmi žijícími na jihu Afriky. Porovnat chtějí složení mikrobů v těle dětí narozených přirozenou cestou či císařským řezem nebo lidí žijících s domácími zvířaty a bez nich. "Získáme obrovský objem informací o tom, jaké je naše soužití s mikroby," řekl agentuře AP antropolog Jeff Leach.