Americká firma vyrábí děti na míru

24. 10. 2013 09:08
Rodiče si mohou vybrat "dítě na míru" (ilustrační foto).
Rodiče si mohou vybrat "dítě na míru" (ilustrační foto).

Přeji si chlapečka s modrýma očima, blonďáčka. A aby neměl dědičné choroby, aby byl inteligentní a také trochu atlet. Americká společnost 23andMe získala ve Spojených státech patent, který otevírá cestu k výběru "dětí na míru". Zákazníci, tedy budoucí rodiče, si budou moci vybrat spermie dárce tak, aby předurčovaly, že určité vlastnosti u dítěte vyniknou. Společnost se ale už vyjádřila, že zatím nechce svůj objev používat.

Pro zákazníky společnosti 23andMe, jedničky v oblasti osobní genetiky, to je jako hra: podle jakési kalkulačky lze zjistit, jak je pravděpodobné, aby jejich dítě mělo modré, hnědé či zelené oči. Název společnosti 23andMe naznačuje, že každý rodič předává svému dítěti 23 chromozomů. Podnik má podle listu Corriere della Sera 400 000 genomů, tedy veškeré genetické informace, uložené v DNA.

Firmu založila v roce 2006 v kalifornském Palo Alto Anne Wojcicková, která je manželkou spoluzakladatele Googlu Sergeyho Brina. Podnik nabízí osobní genetické testy, které lze objednat přes internet, a to za 99 dolarů (1860 Kč). A jestliže dva klienti souhlasí se zveřejněním svého testu DNA, mohou využít kalkulátor dědičnosti rodinných rysů (Family Traits Inheritance Calculator). Patent, podaný v USA už v roce 2008, byl udělen teprve letos 24. září. Dlouho zůstal nepovšimnut, ale dnes se kolem něho rozpoutala bouřlivá diskuse.

Ve skutečnosti to není nic jiného, než další krok vpřed na cestě k vytvoření dítěte na míru. V podstatě stačí vybrat zárodečné buňky dárce (sperma), které ve spojení se zárodečnými buňkami příjemkyně (vajíčko) poskytnou na podkladě statistického výpočtu nejvyšší pravděpodobnost k získání požadovaného dítěte: ať už z biologického či estetického hlediska či chování. Patent ale neplatí v Evropě.

Není třeba se znepokojovat, uvádí společnost na svém blogu. "Když se podává žádost o vydání patentu, není zcela jasné, k čemu může technologie sloužit. Tehdy jsme pomýšleli na využití kalkulátoru na klinikách léčících neplodnost, zatímco dnes ho naši klienti využívají pro to, aby se dozvěděli, jaká bude nejpravděpodobnější barva vlasů jejich vlastního dítěte, nebo zda může být nesnášenlivé vůči laktóze," zdůraznila společnost.

Podezíravost však roste: společnost si dala patentovat metodu, která budoucím rodičům nabízí možnost zvolit si somatické rysy, jako je výška nebo barva očí, ale také zdravotní charakteristiky, jako je nízká pravděpodobnost náchylnosti k nádorům. Tato technika by také otevřela hranice velmi kontroverznímu "estetickému plánování". Žadatel by pouze zaškrtával v kolonkách s predispozicemi k nemocem, k dlouhověkosti, barvě očí nebo dalším čistě estetickým charakteristikám.

Technika určená k přivádění na svět dětí na míru je v každém případě mnohem složitější, vysvětlují v časopise Genetics in Medicine experti na bioetiku Sigrid Sterckx z Gentské univerzity a Heidi Howardová z Toulouské univerzity. S metodami genetické analýzy, které si americká společnost dala patentovat, by rodiče mohli jen zvyšovat pravděpodobnost, že vybrané charakteristiky dítěte se zdůrazní, uvádějí. Technologie k takovému druhu výběru však existuje a nyní patří společnosti 23andMe.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ