Pětiletý britský chlapec Ashya King, který se loni léčil i v pražském protonovém centru, již nemá rakovinu. V rozhovoru pro britský deník The Sun to uvedli jeho rodiče. Rodina nyní žije ve Španělsku. "Ashya opět začal mluvit a rád si hraje se svými bratry a sestrami v parku," řekl jeho otec Brett King.
Primář pražského centra Jiří Kubeš, který Ashyovu léčbu vedl, příznivé výsledky kontrolních vyšetření uvítal. Upozornil však, že z medicínského hlediska je na hodnocení výsledku ještě brzy.
Podle Ashyových rodičů chlapce zachránila protonová léčba, kterou mu britský zdravotní systém NHS neumožnil. "Kdybychom nechali Ashyu v péči NHS v Británii, dnes by tu s námi nebyl," prohlásil Brett King. "Byl příliš slabý a nepřežil by," dodal. Zmizení nádoru na mozku svého syna označil za "zázrak".
"Více než osmdesát procent dětských pacientů se dnes úspěšně vyléčí," uvedl Kubeš s tím, že typ léčby závisí na typu nádoru; při léčbě rakoviny u dětí se často používá kombinovaná léčba. Protonová terapie zasáhne nádor s přesností milimetru, ochrání důležité orgány, a tím zvýší šanci na vyléčení a příznivě ovlivní kvalitu budoucího života.
"Z medicínského hlediska je brzy hodnotit a jsem velice potěšen, že kontrolní vyšetření dopadla příznivě. Velmi nás těší, že klinický stav Ashyi je vynikající. Jeho rehabilitace díky protonovému ozařování probíhá velmi dobře, jak můžeme potvrdit i ze zkušeností z protonové léčby u ostatních šedesáti dětských pacientů, které jsme léčili od prosince 2012," řekl Kubeš.
Ashyův případ vyvolal loni v létě velkou mediální pozornost. Britští lékaři zjistili, že dítě trpí nádorovým onemocněním mozku, a několikrát ho operovali, poté ale údajně rodičům sdělili, že už více udělat nemohou. Kingovi se ovšem nehodlali vzdát a odvezli chlapce bez vědomí britských lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče a několik dní strávili ve španělské vazbě.
Brett King tehdy své počínání vysvětlil ve videonahrávce, kterou umístil na internetu. Uvedl v ní mimo jiné, že britský státní zdravotní systém synovi nebyl schopen zajistit léčbu, kterou požadovali. Manželé proto doufali, že se jim podaří dostat dítě k takovému léčení do České republiky. To se jim nakonec podařilo a chlapec loni v září a v říjnu absolvoval v pražském protonovém centru třicet ozařování.
Na posledních snímcích Ashyova mozku nebyly "žádné stopy" po nádoru, řekl nyní Brett King. "Jsou to neuvěřitelně skvělé zprávy, jsme absolutně nadšení. Ospravedlňuje to všechno, čím jsme si prošli," dodal chlapcův otec s tím, že kdyby bylo třeba, zachovali by se stejným způsobem znovu.
Případem se zabývali i reportéři britské televizní stanice Sky News. Jak zjistili, při léčbě rakoviny, která v Británii není dostupná, posílá britský zdravotnický systém NHS pacienty do USA místo do Evropy, a utrácí tak miliony liber navíc.
I v Británii by prý měla v budoucnu vzniknout dvě protonová centra podobná tomu v Praze, na jejich vybudování již bylo vyčleněno asi 250 milionů liber (přes devět miliard korun). Nevzniknou ale dříve než v roce 2018. V mezičase je tak více než devadesát procent lidí, kterým je doporučena protonová léčba, posíláno do USA, což stojí dvakrát více než stejná léčba v Evropě, uvedl server televize Sky News.
Cena léčby, ubytování a nákladů na cestu do USA se údajně pohybuje okolo 100 000 liber (3,7 milionu korun). Juliette Harrisonové z Birminghamu lékaři odhalili nádor na mozku, NHS ji ale peníze na protonovou léčbu neschválila. Zaplatila si tak sama 37 000 liber (1,4 milionu korun), aby se mohla léčit v protonovém centru v Praze. Ředitelka strategie pražského centra Iva Taťounová ČTK potvrdila, že NHS léčbu Ashyi zaplatila.