V českých školách přibývá dětí, které mají problém s učením. Kromě nesnází se čtením a psaním se objevují potíže s počítáním, udržením pozornosti či motorickými schopnostmi. Pokud se dětem dostane odborné pomoci a péče rodičů, nemusí se od ostatních spolužáků nijak lišit. Upozornit na to chce druhý ročník Dne dyslexie.
Česko je jediná země, kde se den věnovaný dětem s poruchami učení pořádá. Jeho druhý ročník se odehrával v pražské Národní galerii, kde se sešli školáci s dysgrafickými a dyslektickými umělci a odborníky, kteří jim dokáží pomoci.
"Chceme tímto setkáním upozornit, že děti s dys (dyslektici, dysgrafici, dyskalkulici a další, pozn. red.) jsou velmi kreativní a dokážou se zařadit do kolektivu," říká pořadatelka akce Alena Kupčíková: "Když se rozhlédnete, všichni umělci tady mají problém a troufnu si říct, že vedeme velmi šťastný a úspěšný život."
Součástí akce totiž byly nejen interaktivní hry, při kterých děti samy tvořily, ale také divadlo, odborné přednášky či konzultace se speciálními pedagogy. "Poruch učení je spousta, někdo si plete písmenka, někdo má problém se čtením, jiný nedokáže držet tužku. V poslední době chodí navíc i středoškoláci, kteří mají problémy s prací s textem," říká Jaroslava Šrámková ze studijního centra Basic, kde se na léčbu poruch učení specializují.
Rodiče, kteří mají pocit, že jejich ratolest může mít ve škole vážnější problém, by měli s podporou paní učitelky navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde dokážou zjistit, zda skutečně jde o poruchu učení. Zároveň dokážou rodičům ukázat, jak s dítětem pracovat, jak ho podporovat, jak se s ním učit a jak mu ulehčit vstup do školy.
Podle odborníků problémy nepřicházejí náhodou. Děti, se kterými od útlého věku rodiče pracují, zvládají školní povinnosti a úkoly lépe. "Na první pohled vidíme na dětech, zda se jim rodiče věnují. Na slovní zásobě se pozná, zda si doma povídají a čtou s maminkou, na držení tužky je vidět, zda jsou zvyklé kreslit," dodává Šrámková: "Tohle všechno dětem ulehčí učení, případně pomůže odhalit problém včas."
Nejčastější poruchy učení |
Dyslexie: Porucha projevující se neschopností naučit se číst běžnými výukovými metodami. Charakterizuje ji pomalé čtení, domýšlení si slov, chybné čtení slov či rozpoznávání písmen. Dysortografie: Je úzce spojená s dyslexií. Lidé zaměňují dlouhé a krátké samohlásky, tvrdé a měkké slabiky, zaměňují tvarově podobná písmena a vytvářejí zkomoleniny. Dyskalkulie: Porucha matematických schopností. Projevuje se obtížemi pochopit pojem číslo, rozpoznáním číslic či abstraktních matematických pojmů. Dyspinxie: Porucha kreslení, která se vyznačuje neobratností v zacházení s tužkami. Dítě má problém pochopit perspektivu a přenést svou představu na papír. Dyspraxie: Porucha motorických schopností, která se projevuje neschopností plnit složité úkoly. Děti s touto poruchou bývají nemotorné, špatně se orientují, mají problém i při koordinaci pohybů. |