Dvě hodiny před televizí přidají milimetr v pase, spočítali vědci

16. 7. 2012 11:25
Některé děti tráví u televize i více než 18 hodin týdně (ilustrační foto).
Některé děti tráví u televize i více než 18 hodin týdně (ilustrační foto).

Každá hodina strávená v dětství před televizí snižuje v dospělosti sportovní výkonnost a přidává na objemu v pase. Závěr, k němuž lze dojít i selským rozumem, nyní potvrdili kanadští vědci, kteří dokonce negativní vliv pasivní zábavy na milimetr přesně spočítali.

O výsledcích dlouhodobého odborného výzkumu informoval časopis International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. Experti z univerzity v Montrealu a lékaři z tamější univerzitní nemocnice St. Justine sledovali přes 1300 dětí, a to od roku 1998, kdy jim bylo pět měsíců. Zjišťovali informace o tom, jak často se dívají na televizi, pravidelně je měřili a vážili a sledovali jejich sportovní výkonnost.

Jejich výzkum například odhalil, že čtyřapůlleté dítě nabude v pase o půl milimetru za každou hodinu, kterou týdně stráví před televizí navíc ve srovnání s dobou, kterou "prokoukalo" ve věku 2,5 roku. I když půl milimetru se jeví jako zanedbatelný rozdíl, čísla se načítají a podle vědců je v pozdějším věku vliv televize prokazatelný. Pokud čtyřleté dítě stráví u pohádek 18 hodin týdně, bude mít v deseti letech kolem pasu 7,6 milimetru navíc. Některé děti přitom před televizí prosedí mnohem delší dobu.

"Dost mě překvapilo, že ty dopady se dají vůbec změřit," řekla Caroline Fitzpatricková, jedna z autorek studie vypracované na základě výzkumu.Kromě objemu v pase se u dětí sledovala i sportovní výkonnost, konkrétně se měřilo, jak daleko doskočí z místa. Skok z místa je považován za dobrý test výbušné (explozivní) svalové síly, která je klíčová pro spoustu sportovních disciplín. V tomto případě došli vědci k závěru, že každá hodina před televizí zkrátí skok o třetinu centimetru.

"Naše zjištění není jen v tom, že děti čím dál víc sledují televizi a méně se věnují fyzické aktivitě, prokázali jsme také to, že sezení před televizí si později vybírá svou daň," uvedla Fitzpatricková.

České děti a snídaně:

Na zhoršující se životní styl dětí upozorňuje i nová příručka Nadačního fondu Zdravé dětství. Pod záštitou předsedkyně školského výboru poslanecké sněmovny Anny Putnové nabádají odborníci rodiče, aby naučili své děti o prázdninách snídat. "Snídaně je naprosto zásadní věc. Je to nejlepší prevence proti obezitě a základ pro zdravé cévy. Mohl by to být prázdninový domácí úkol pro rodiče a prarodiče", říká Anna Putnová.

Národní zpráva o zdraví a životním stylu dětí a školáků ukázala, že minimálně pětina českých dětí, trpí nadváhou a obezitou. Průzkum VZP mluví dokonce o 22 procentech. Příčinou obezity je nejen změna stravovacích návyků a fakt, že se děti nezdravě stravují, ale také více času stráveného u počítačů nebo televize. Pohybu, podle výzkumů, dnešní děti nevěnují ani hodinu denně.

Navíc jen polovina dospělých Čechů snídá a třetina má první jídlo až v zaměstnání. "Měli bychom jít našim dětem vzorem. A začít už u mladších žáků na prvním stupni základních škol. Právě v tomto věku se vytvářejí základní stravovací návyky a děti si budují svůj vztah k pohybu," míní poslankyně a zakladatelka Nadačního fondu Zdravé dětství. Stejně jako loni, vydal fond začátkem prázdnin publikaci o výživě dětí. Letošní brožura nabízí tipy a inspiraci pro dobré, zdravé mlsání a chutné, neslazené nápoje.

Další čtení

Fušeři, literární debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Čtyři děti zabil řidič v USA, když projel budovou školní družiny, uvedla policie

Zahraničí
29. 4. 2025

Ve volbách v Kanadě podle médií zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ