Nejoblíbenějším předmětem na základní škole je tělocvik

12. 12. 2015 06:30
Nejoblíbenějším školním předmětem je tělocvik, následuje angličtina.
Nejoblíbenějším školním předmětem je tělocvik, následuje angličtina.

Nejoblíbenějším předmětem na základní škole je tělocvik, následovaný angličtinou. Ukázaly to výsledky letošního Minisčítání mezi téměř 30 tisíci dětmi. Z dotazníků vyplynulo, že dvě třetiny dětí dostaly první mobil na prvním stupni základní školy, naopak jen tři procenta z nich ho nemají. Výsledky představil Český statistický úřad na tiskové konferenci.

Děti v dotaznících vyplňovaly otázky týkají se také jejich kroužků, znalostí cizích řečí, reakcí na nespravedlnost nebo představ o ideálním rodinném výletě. "Účast byla dobrovolná. Ze statistického hlediska tedy nelze výsledky zobecňovat na celou populaci," vysvětlil Tomáš Chrámecký z ČSÚ.

Z výzkumu vyplynulo, že neoblíbenějšími školními předměty jsou tělocvik (27,6 procenta) a angličtina (10,3 procenta). Podle učitele tělocviku jedné ze zúčastněných škol Marka Zikla ale může za oblíbeností tělocviku být i to, že na děti neklade takové nároky jako ostatní předměty.

Za oblíbeností tělocviku je nejspíš to, že na děti neklade takové nároky jako ostatní předměty."Děti začínají mít v oblibě i takové předměty, jako je matematika a informatika. Potvrdilo se pravidlo, že velký vliv na vývoj a formování dětí, mají dobří učitelé," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Jako důvod oblíbenosti předmětu uvedlo dobrého učitele 40,9 procenta dětí. S věkem dětí pak oblíbenost matematiky a informatiky mírně klesá.

Mezi nejčastěji uvedenými povoláními, o kterých děti uvažují, je zvěrolékař (968x), učitel (788x), kuchař nebo číšník (529x), policista (495x) nebo doktor (489x). Objevily se i multimiliardář (9x), prezident (17x) nebo youtuber, tedy člověk, který se živí nahráváním videí na server YouTube (97x). Podle Chrámeckého 54,2 procenta dětí ví, čím by se chtěly živit. Tato jistota ale s přibývajícím věkem klesá.

"Ptali jsme se na to, kdy děti dostaly svůj první mobilní telefon. Šestašedesát procent z nich se přihlásilo k tomu, že ještě na prvním stupni, 22 procent dokonce ještě před zahájením školní docházky, devět procent žáků až po absolvování páté třídy. Pouze tři procenta dětí mobil nemají," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Z odpovědí dále vyplynulo, že polovina chlapců chodí na nějaký sportovní kroužek, stejně jako třetina dívek. Další třetina navštěvuje umělecký kroužek, chlapců ale jen necelých devět procent. Když se vyskytne problém, děti se nejčastěji obracejí na rodiče (56,8 procenta) či kamarády (23,6 procenta). Mladší častěji hledají pomoc u učitele, starší si nechávají problémy pro sebe. Rozdílné pohledy mají děti i na ideální rodinný víkend. Výlet je nejlepší varianta pro téměř polovinu desetiletých, pro patnáctileté je to ideál u třetiny.

Do letošního minisčítání se zapojilo 29.628 dětí ze 4. až 9. tříd z 614 škol z celé České republiky. Nejvíc žáků se zapojilo z Pardubického a Středočeského kraje, nejčastěji jim bylo 11 až 14 let. Kompletní výsledky sčítání jsou na webu miniscitani.cz. Účelem projektu je zvyšování statistické gramotnosti dětí. Jeho první ročník byl v roce 2010 součástí celostátního sčítání lidu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ