Odpůrci očkování přispívají k růstu rizika šíření nemocí

18. 4. 2016 14:34
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Odpůrců očkování dětí je v Česku podle vědeckého sekretáře vakcinologické společnosti profesora Romana Chlíbka mezi rodiči do pěti procent a nepřibývá jich. Zveřejňují ale nepotvrzená fakta o škodlivosti vakcín, a přibývá tak váhajících rodičů, kteří chtějí jiné intervaly očkování nebo chtějí některá očkování vynechat. Stoupá tím riziko, že nemoci, proti kterým se povinně očkuje, se začnou šířit, řekl Chlíbek. Od 24. do 30. dubna bude 11. ročník Evropského imunizačního týdne.

Aktivisté v těchto dnech zveřejnili varování, že očkování způsobuje autismus. Argumentují studií na myších, která se zaměřila na to, jak virová infekce během těhotenství matky může poškodit mozek plodu. "Ve studii není ani slovo o očkování. Sami autoři studie odmítají jakoukoli interpretaci ve smyslu rizikovosti očkování," uvedl Zdravotnický deník.

Chlíbek připomněl, že autor první studie o souvislosti autismu a očkování z počátku devadesátých let přišel kvůli manipulaci s fakty o lékařskou licenci. Tvrzení dokládal na dvanácti dětech. Žádná z dalších studií, v nichž bylo téměř patnáct milionů dětí po celém světě, souvislost neprokázala.

Společnost pacientů s následky po očkování žádá, aby bylo v ČR zastaveno očkování těhotných žen proti černému kašli. Prosazuje jako nejúčinnější ochranu před nežádoucími účinky očkování homeopatii.

Ústavní soud opakovaně potvrdil zakotvení povinné vakcinace v české legislativě. Povinně se očkuje proti devíti nemocem, z nich šest, záškrt, tetanus, dávivý kašel, hepatitida B, haemophilus influenzae a dětská obrna, je v hexavakcíně a pak se celoživotně doočkovává proti tetanu. Další tři, spalničky, zarděnky a příušnice, jsou v trojvakcíně. Děti v riziku se očkují také proti tuberkulóze.

Proti nemocem z očkovacího kalendáře je v ČR očkováno 95 až 98 procent populace. Pro tzv. kolektivní imunitu je důležité, aby podíl neklesl pod 80 procent, pak by se posílila cirkulace bakterií a virů v populaci. Hrozilo by tak onemocnění těm, kdo očkováni sice jsou, ale imunitu si nevytvořili, a těm, kteří kvůli chronické nemoci očkováni být nemohou.

Očkování jako nejúčinnější nástroj prevence vážných infekčních onemocnění vyzdvihl evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis, když minulý týden navštívil Česko.

Praktická dětská lékařka Parvine Gricová z Uherského Hradiště uvedla, že s rodiči mluví o rizicích i přínosech očkování. "Někteří rodiče mají pocit, že očkování je velký byznys, ale s ním nemám nic společného. Jde mi o zdraví dětí, a to nejen očkovaných, ale i těch, které očkovány být nemohou," řekla.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ