Přibývá matek, které místo do menopauzy vstupují do mateřství. Tedy alespoň v Británii. Zatímco před pěti lety se zde ženám po padesátce narodilo zhruba sedm desítek dětí, nyní jsou jejich počty dvojnásobně vyšší. Proč se starší ženy vůbec stávají matkami a jakým rizikům vystavují sebe i své potomky?
V roce 2008 přišlo v Británii na svět 69 dětí, jejichž matkám bylo v době porodu padesát nebo více let. Roku 2012 už to bylo dvakrát tolik, což konkrétně znamená 154 dětí a průměrně tři porody týdně, všímají si britská média.
Nárůst starších matek u odborníků oprávněně vyvolává obavy o zdraví rodiček i jejich ratolestí. U starších žen totiž hrozí větší riziko potratu nebo mimoděložního těhotenství (nejčastěji se oplozené vajíčko uhnízdí ve vejcovodu). Také rodí déle kvůli méně pružné tkáni porodních cest a někdy může porod pro fyzický stav matky znamenat velkou zátěž.
U starších rodiček je dále vyšší pravděpodobnost, že onemocní těhotenskou cukrovkou a budou trpět potížemi spojenými s vysokým krevním tlakem nebo otoky končetin. Kromě zmíněných potratů dále hrozí metabolické poruchy, poruchy nitroděložního vývoje plodu nebo zvýšené riziko vývojových vad plodu (po 45. roce až šest procent), především Downova syndromu. Z těchto důvodů lékaři doporučují podstoupit odběr plodové vody.
Ukazuje se, že britským matkám nad čtyřicet let se každé desáté dítě narodí předčasně. A problém je zde aktuální - průměrný věk rodiček je zatím nejvyšší v historii, kolem třicítky. Typická anglická a velšská prvorodička je průměrně osmadvacetiletá. V Česku se koncem loňského roku průměrný věk všech matek podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zvýšil na 29,9 roku a v případě prvorodiček na 27,6 roku.
Plodné stárnutí
Jednou z příčin pozdního rodičovství mohou být podle britského Statistického úřadu nestabilní vztahy. Často jde také o mateřství založené na umělém oplodnění. V Česku tuto situaci řeší zákon, který umožňuje podstoupit umělé oplodnění nejvýše do 49 let.
Průměrný věk českých rodiček se po vzoru rozvinutých států taktéž zvyšuje. Od roku 1984, kdy byl na minimu, vzrostl o více než pět let na 29,9 roku. Podle ČSÚ je důvodem změna hodnot a priorit české populace. Dva roky staré údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky navíc uvádějí, že ženy ve věku 30 až 34 let mají vyšší specifickou plodnost než ženy ve věku 25 až 29 let.
Nejstarší rodičkou na světě se loni stala 74letá Rajo Devi Lohanová z Indie, která před tím podstoupila umělé oplodnění.