Šabatová: Kuchaři ve školkách musejí ohřát i jídlo z domova

24. 8. 2015 15:00
Ohřát jídlo donesené z domova, zvláště pokud se jedná o speciální dietu, by pro školky neměl být problém.
Ohřát jídlo donesené z domova, zvláště pokud se jedná o speciální dietu, by pro školky neměl být problém.

Pokud kuchaři v mateřských školkách odmítají, aby si děti z nejrůznějších zdravotních důvodů nosily s sebou do mateřinky jídlo z domova, může jít o porušení nejen školského, ale také antidiskriminačního zákona. Informaci sdělila ombudsmanka Anna Šabatová s tím, že kuchaři jsou jen povinni dítěti jeho dietní jídlo ohřát. S obdobnými stížnostmi se ale setkává jen ojediněle. Z jejího výzkumu na toto téma vyplývá, že většina z nich se snaží dětem vycházet vstříc.

Výzkum ombudsmanky ukázal, že v uplynulých třech letech se s požadavky na poskytování speciální stravy dětem setkala zhruba polovina kuchařů v 800 mateřinkách v ČR. Pouze pět procent z nich žádostem nevyhovělo nebo jim vyhovělo jen částečně.

Pokud školka odmítne připravovat speciální dietní jídlo dítěti se zdravotním postižením, musí k tomu mít objektivní důvody, z nichž bude zřejmé, že by tento požadavek znamenal pro školku nepřiměřené zatížení, například z důvodu kapacity prostor, technického vybavení či personálu, doplnila Šabatová.

Ombudsmanka Anna Šabatová obhajuje práva dětí."Školka v takovém případě nesmí začít na rodiče vyvíjet nátlak, aby dítě docházku do školky ukončilo. Naopak, je povinností školky hledat a přijmout jiné opatření, zejména umožnit, aby si dítě nosilo z domu vlastní dietní jídlo, které mu školka v době oběda ohřeje. Pokud by školka odmítla i donášku vlastního jídla, fakticky by úplně znemožnila stravování, což by znamenalo porušení zákona," uvedla Šabatová.

Z výzkumu vyplývá, že nejčastěji dítě potřebovalo bezlepkovou nebo bezlaktózovou stravu, případně rodiče žádali jinou úpravu stravy s ohledem na potravinové alergie; například na kakao, ořechy či rajčata. S výsledkem výzkumu je Šabatová spokojena.

"Zjistili jsme, že pokud to jde, snaží se školky s rodiči domluvit například tak, že některá jídla podává školka, některá si dítě nosí z domu. Důvodem úplného odmítnutí byla nejčastěji skutečnost, že se v mateřské škole nevaří a strava se pouze dováží z jiného zařízení," doplnila veřejná ochránkyně práv.

Konkrétně například z 213 požadavků na bezlepkovou dietu vyhověly školky ve 201 případech. Obdobně ze 155 žádostí o bezlaktózovou stravu školky umožnily tuto dietu 152 dětem. Školky vycházejí vstříc například i vegetariánům; ze 47 požadavků na vegetariánskou stravu 41 dětem vyhověly.

K výzkumu ombudsmanky daly podnět připomínky lidí týkající se školního stravování. Stále častěji se na ni obracejí především rodiče dětí-celiaků, kterým může být podávána pouze bezlepková strava. Upozorňují na negativní zkušenosti a odmítání ze strany školek. Jedna ze stěžovatelek například vnímala jako ponižující a diskriminující, když ředitelka školky odmítla přijmout jejího syna do školky, protože potřeboval bezlepkovou a bezlaktózovou dietu. V tomto případě dokonce školka ani nechtěla dovolit, aby speciální stravu zajistila sama stěžovatelka donáškou.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík, PICTURE ALLIANCE/Julian Stratenschulte

Další čtení

ilustrační foto

Boj o potraty v centru Prahy. Pochod odpůrců daleko nedošel

Domácí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouť

Zahraničí
26. 4. 2025

Zloději loni ukradli 3971 kol. Ve skutečnosti ale mnohem víc

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ