Školáci mohou mít vlastního trenéra čtení. Speciální aplikaci

9. 9. 2015 12:45
Aplikace pomůže dětem, které mají se čtením problémy, ale i mimořádne nadaným žákům.
Aplikace pomůže dětem, které mají se čtením problémy, ale i mimořádne nadaným žákům.

Děti z prvního stupně základních škol mohou získat "individuálního trenéra čtení". Tímto způsobem autoři stručně charakterizovali aplikaci Včelka. Ta pomůže s rozvojem čtenářských dovedností nejen žákům s problémy, ale také například i mimořádně nadaným dětem.

Společně s kolegy Michalem Zwingerem a Michalem Hudečkem tento program představí veřejnosti na Dnech dyslexie, které se konají ve Veletržním paláci v Praze.

Program rozvíjí různé dovednosti, které mají vliv na kvalitu čtení. Vedle samotné techniky čtení se zaměřuje na rozjezd funkcí zodpovědných za rozvoj čtení a psaní. Důraz je kladen také na porozumění čteného textu. Velká řada cvičení se zaměřuje na sluchové vnímání. Na rozdíl od školních učebnic nejsou v tištěné podobě, program je kompletně namluvený.

Jednotlivá cvičení jsou propojována, jejich obtížnost se nastavuje individuálně podle pokroků dítěte. Děti motivuje atraktivní grafická podoba i odměny, které plněním úkolů sbírá. Výsledky cvičení jsou uchovávána v historii, takže je může kontrolovat rodič nebo také učitel.

Důraz je kladen také na porozumění čteného textu.Aplikace může pomoci žákům, kteří mají se čtením problémy, ale podle speciální pedagožky Renaty Wolfové, je využitelná i pro mimořádně nadané děti. "Takové dítě sice čte lépe než jeho vrstevníci, ale má zájem o texty, které jsou náročné a které svou technikou čtení nezvládá. Zlepší se jeho technika čtení, aby chápal texty, které ho zajímají," uvedla Wolfová, která se na vývoji aplikace podílela.

V současné době pracuje jako speciální pedagog v jedné z pražských pedagogicko-psychologických poraden. V oboru se pohybuje už 25 let. Signály možných problémů je podle ní možné zachytit už v předškolním věku. V pěti letech je možné u dítěte říci, že vzhledem ke genetické zátěži a například i problémům s rozvojem řeči u něj existuje riziko dyslexie.

Ačkoliv pracuje i s dětmi v raném věku, diagnózu dyslexie nebo jiné poruchy učení stanovuje až ve třetí třídě. "Je pro mě důležitá, jaká je reakce na intervenci, kterou to dítě dostane v dřívějším věku," uvedla.

Zda se problémy rozvinou, totiž záleží na řadě okolností. Jedním z faktorů jsou rozumové schopnosti dítěte a to, jakou zkušenost má s jazykem a poslechem čtení. Důležitou roli hraje také metodické vedení učitele. "Čím vyšší nároky máme na dítě, tím spíše se projeví nějaký problém. Když jsou menší, tak to může samo dohnat a problém se neprojeví," uvedla Wolfová.

Pro rozvoj čtení u všech dětí je důležité, aby si rodiče s dítětem vyprávěli. "Přes vyprávění a naslouchání je cesta ke čtení. To čtení nespadne z nebe, je výsledkem vývoje předškolního dítěte," dodala odbornice.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ