Technologie nás ničí. Je to jako heroin, tvrdí odborník

8. 3. 2017 14:50
Mladou generaci ničí moderní technologie (ilustrační foto).
Mladou generaci ničí moderní technologie (ilustrační foto).

Když se řekne závislost, mnozí lidé si vybaví různé návykové látky, jako jsou například pervitin, heroin, či alkohol, které během několika málo měsíců z člověka udělají trosku. V dnešní době jsou však i jiné neřesti, na nichž jsou lidé závislí, a rozhodně se nedají považovat za neškodné. Moderní technologie si vás totiž mohou skutečnou omotat kolem prstu.

Závislost na virtuálním světě bývá většinou nečekaná, dlouhotrvající a těžko zjistitelná. Bohužel může postihnout prakticky kohokoli - dokonce i děti v útlém věku. Sociální psycholog Adam Alter proto varuje, že tuto závislost nelze podceňovat - mnozí jsou totiž skutečně závislí.

"Je to něco, co člověka baví v dlouhodobém horizontu a narušuje jeho pohodu. Když je někdo neustále on-line nebo hraje videohry, v mozku probíhají stejné procesy, jako kdyby daná osoba brala heroin," vysvětlil Alter. Dodal, že v dnešní době je velice těžké najít osobu, která by neposílala SMS zprávy, netelefonovala, nevyřizovala e-maily, nechatovala s přáteli a nesdílela na sociálních sítích své fotografie.

Mladá generace má pak kvůli této závislosti různé problémy. "Jejich osobnosti se nerozvíjejí, nedokážou si nic zapamatovat, nemají je nové nápady, nejsou kreativní a zanedbávají své povinnosti," vysvětlil.

Alter tvrdí, že během studie o závislostech na technologiích, se setkal s člověkem, jehož jedinou životní náplní byly právě on-line hry na mobilním telefonu. Mladý muž na čas odsunul reálný život stranou. A to radikálně. Po celých 45 dnů se nevěnoval ničemu jinému než těmto hrám.

Skončil na "odvykačce"

Nakonec skončil v rehabilitační klinice ve Washingtonu, kde musel projít odvykací kůrou. Tam se po celou dobu snažil zbavit závislosti na hrách a na telefonu. Podle Altera je to stejně náročný proces, jako když se člověk vzpamatovává z návykových látek.

A proč jsou lidé na telefonech a jiných technologiích tak závislí? Může za to několik faktorů. Tím nejdůležitějším je ale to, že tito jedinci musejí být neustále on-line, protože chtějí mít přehled o tom, co se děje. To potvrzuje také psycholog. "Na toto téma bylo provedeno několik průzkumů. V jednom bylo uvedeno, že 60 procent respondentů neusne bez mobilu. Někteří zase uvedli, že přes noc musejí zkontrolovat e-maily, jinak nemají klidné spaní," vysvětlil Alter.

Podle něj to také využívají různé aplikace jako třeba Snapchat. Ty se totiž údajně chlubí tím, že jejich uživatelé je minimálně 18krát denně otevřou, čemuž celé problematice rozhodně pozitivně nepřispívají. Svým způsobem to podle Altera dělají schválně - chtějí, aby lidé byli skutečně na jejich produktech závislí.

Problém musí být zredukován

Psycholog uvádí, že je důležité, aby byl tento problém zredukován - zasáhnout by měli zejména rodiče dětí. "Překvapil mě velmi zajímavý přístup Steva Jobse. Ten údajně svým dětem zakazoval různé technologie. Nesměli vůbec využívat například iPady," uvedl na příkladu možné řešení.

Rovněž jsou dobrou variantou také různé školy, jako je například soukromý institut v Bay Area, kde nejsou naprosto žádné moderní technologie - ani iPady, iPhony a podobně. Přitom většina studentů jsou potomci vrcholových manažerů, kteří se kvůli svému povolání technologiím nevyhnou. 

V Jižní Koreji a Číně mají naopak jiné opatření. Tím je  "popelkovský" zákon, jehož hlavní myšlenkou je zabránit dětem, aby zapínaly hry v noci. Tamní úřady totiž berou závislost na internetu jako velký problém, kterému se snaží všemožně zamezit. Psycholog uvádí, že právě tohle považuje za velmi dobrý nápad, který má potencionál něco změnit.

Psycholog uvedl, že je důležité, aby si každý člověk, který nechce propadnout moderním technologiím, stanovil pravidla. "Například se mi líbí myšlenka, přestat řešit e-maily po šesté hodně odpolední," vysvětlil. Dodal, že je také důležité, aby se člověk snažil odpoutat od telefonu tak, že zajde prostě na procházku do přírody a bude relaxovat.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ