Pouhou velikostí talíře a jeho barvou lze ovlivnit, kolik toho člověk sní. Upozornili na to vědci z americké Cornell University, kteří se preferencemi při stravování dlouhodobě zabývají. Podle odborníků optický klam dokáže ovlivnit to, jak si na večeři pochutnáme.
Vybrat si správné jídlo je v mnoha případech náročné. Důležitá je přitom podle amerických vědců i správná velikost talíře. Obecně totiž platí, že čím větší talíř člověk zvolí, tím více toho sní. "U většího nádobí si lidé dají o 9 až 31 procent větší porci než obvykle," tvrdí autoři výzkumu Koert van Ittersum a Brian Wansink. Podle jejich studie zveřejněné v odborném časopise Journal of Consumer Research.se na zvyšující se průměrné váze obyvatel podílí i to, že se od roku 1900 zvětšily talíře používané v Severní Americe a Evropě o více než 20 procent.
Z jejich experimentů přitom vyplývá, že lidé si dají více, přestože vědí, že si mají dát pozor. Částečný efekt však přinesla změna barvy nádobí a ubrusu. Pokud si dobrovolníci dali na červený talíř bílou omáčku a naopak, naservírovali si v průměru o 21 procent menší porce.
Podle autorů množství zkonzumovaného jídla při jejich pokusech ovlivňoval takzvaný Delboeufův klam, který navozuje pocit, že kruh, který obklopuje větší kruh, je menší než ten, kolem kterého je kruh s menším rozměrem. Jídlo na menším talíři proto vypadá, že ho je o hodně víc.
O podobném optickém klamu před časem informoval také odborný časopis Acta Paediactrica, podle kterého snědí děti více jídla, pokud se v něm objevuje alespoň šest barev. "Brokolice i ryba tak vypadají mnohem zajímavěji," tvrdí autoři studie z Cornell University. Roli hrají také talíře s obrázky, které přitahují dětskou pozornost a nutí malé strávníky sníst celou porci: "Je jasné, že lidi ovlivňuje nejen obsah toho, co mají na talíři, ale také jeho tvar, barva a velikost."