Denně šálek kávy? Už ne. Co se to děje za oceánem?

15. 3. 2015 07:45
Denní dávka kávy u Američanů klesá (ilustrační foto).
Denní dávka kávy u Američanů klesá (ilustrační foto).

Procentní podíl Američanů, kteří si denně dopřávají šálek kávy, klesá již třetím rokem za sebou. Důvodem je hlavně nižší spotřeba starších konzumentů. Vyplývá to z každoroční studie vypracované Národním svazem kávy (NCA).

Podle nejnovějšího průzkumu mezi Američany nad 18 let si dá kávu denně 59 procent dotazovaných. To je nejnižší údaj od roku 2012, kdy NCA změnila svoji metodiku výpočtů a začlenila do ní více etnických menšin. Loni si denně kávu dalo 61 procent Američanů a o rok dříve 63 procent. Nejméně jednou týdně si dá kávu 71 procent dotazovaných, o rok dříve to bylo 73 procent.

Nejvíce konzumentů kávy v USA je ve skupině nad 60 let, kde pije kávu denně 65 procent dotazovaných. To je sice zhruba stejně jako loni, avšak v roce 2013 si denně svůj šálek kávy dalo 76 procent Američanů nad 60 let. Ve všech věkových skupinách se procentní podíl pijáků kávy ve srovnání s předchozím rokem snížil.

Průměrný počet šálků, které Američané vypijí za den, se snížil na 1,85, což je nejméně od roku 2010. Loni naopak činil 2,01, což bylo nejvíce od roku 1980. Zvyšuje se počet těch, kteří pijí kávu mimo domov.

Globální poptávka po kávě se však zvyšuje. Společnost Volcafe minulý měsíc uvedla, že za pěstitelský rok 2014/2015 se globální poptávka po kávě zvýší o 2,1 procenta.
Podle celkové spotřeby kávy jsou USA největším konzumentem. Ve spotřebě kávy na hlavu však zaostávají, patří do první dvacítky.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ