Vegetariáni nebo jedinci, kteří odmítají jíst maso z kulturních či náboženských důvodů, často pojídají zvířata, aniž to tuší. Odhalil to výzkum publikovaný v odborném časopise Postgraduate Medical Journal.
Mnozí pacienti totiž spolu s předepsanými léky často nevědomky konzumují zvířecí želatinu. Ta je většinou používána k potahování tablet nebo k zahušťování tekutých či polotuhých léčiv. Výzkum sledoval 500 pacientů z anglického Manchesteru, kteří trpěli urologickými potížemi. Tato diagnóza byla vybrána záměrně, mnoho léků na urologické obtíže totiž želatinu obsahuje.
Výzkum se zaměřil především na to, zda pacienti dodržují nějaká omezení ve stravě a zda jsou ochotni vědomě užívat léky, které v sobě mají "zvířecí obsah". Odpověděl také na otázku, zda jsou jednotlivci připraveni ptát se na obsah léčiv, a stanovil poměr pacientů, kteří by léčiva, jež obsahují části zvířat, odmítli požívat.
Dvě stě zkoumaných uvedlo, že nejí zvířata. Sto sedmdesát šest z nich pak vypovědělo, že by upřednostnilo léčiva, která mají pouze rostlinný původ. Čtyřicet tři procent z nich navíc tvrdilo, že by si vědomě nevzali tabletu, která obsahuje část zvířete. Většina dotázaných by se však přitom svého lékaře nebo lékárníka na to, zda předepsané pilulky odpovídají jejich dietnímu režimu, neptala.
Podle autorů výzkumu by pacienti měli vědět, co vlastně konzumují. Jasnější označení obsahu, přijetí vegetariánského symbolu (stejně jako je tomu u potravin) a změny ve způsobu výroby - to vše by pacientům prý pomohlo činit informovaná rozhodnutí. Inu, co si o tom myslíte?