Ryby či upíři, aneb bizarní cesty ke kráse

7. 6. 2014
Pro lechtivého člověka může být rybí pedikůra doslova mučením.
Pro lechtivého člověka může být rybí pedikůra doslova mučením.

Od dávných věků platí, že jsou lidé ochotni udělat i ty nejpodivnější věci, pokud věří, že vedou ke kráse. Od upířích pleťových masek, které zpopularizovala televizní celebrita Kim Kardashianová, až po masky z placenty, jsou ženy (a také někteří muži) schopny ve snaze trochu zkrásnět zajít hodně daleko. Zpravodajský server Sydney Morning Herald vybral některé z nejbizarnějších procedur, na které se dá na světě narazit.

1. Upíří pleťová maska
Aneb na začátek hned to nejděsivější. Tato gotická procedura zažila nárůst popularity, když si v televizní show v roce 2012 nechala jednu udělat Kim Kardashianová. Procedura má být organickou variantou chemických látek vstřikovaných do obličeje, kdy se namísto nich použije vlastní plazma pacienta. Kardashianová předvedla verzi, kdy jí lékař napíchal do obličeje malé dírky poté, co jí na tvář natřel její vlastní krev.

2. Hadí masáž
Procedurou, kterou rozhodně nemůže podstoupit nikdo trpící strachem z hadů, je hadí masáž, kterou nabízejí lázně Bali Heritage Reflexology Spa na indonéském ostrově Bali. Terapie staví na tvrzení, že strachem vyvolaný adrenalin z hadů na zádech funguje jako vzpruha pro metabolismus. Používají se krajty, které mají až dva metry. Jako preventivní opatření ale mají zalepenou tlamu páskou a krmí je 30 minut před zahájením masáže.

3. Rybí pedikůra
Dá se najít v prakticky všech turistických střediscích jihovýchodní Asie a je méně děsivá než předchozí zkrášlovací procedury. Lidé při ní ponoří chodidla do nádrží s rybkami gara rudohnědá (Garra Rufa), které jim oždibují odumřelou kůži z nohou. Odborníci však nepotvrdili, že by tato procedura měla nějaký účinek - ať pozitivní či negativní. Pro lechtivého člověka pak může být doslova mučením.

4. Pleťová maska Gejši
Zní to vznešeně, ale hlavní přísadou této pleťové masky je ptačí trus. Vyrábí se hlavně z vlaštovčích výměšků a jde údajně o tradiční japonský způsob, jak "zjemnit, zjasnit a vyživit obličej" díky přírodním enzymům v trusu. V lázních Shizukya Day Spa v New York přijde 90 minut trvající procedura v přepočtu asi na 3700 korun.

5. Vlasová maska z placenty
Tato terapie je tak běžná, že se vlasové produkty z placenty dají běžně sehnat ve většině velkých obchodů se zkrášlovacími produkty. Placenta je obvykle z ovcí nebo krav a vlasy jsou po ní hebké a lesklé - pokud tedy člověku nevadí, co to vlastně používá: tedy část zvířecího těla, která zůstane po porodu. I když ve výsledném produktu to naštěstí není ani vidět ani cítit.

6. Šnecí pletová maska
Při této proceduře, která je dostupná například v salónu krásy v japonském Tokiu, vám dají na obličej hlemýždě a nechají je volně klouzat. Proč? Odpověď spočívá ve slizu, který šneci vylučují, a údajně obsahuje proteiny a antioxidanty. Ty jsou pro pleť určitě vhodné, ale dají se najít i v méně sliznatých produktech.

7. Bahenní masáž 
Naštěstí existují i takové zkrášlovací procedury, které - jakkoli nejsou úplně obvyklé - alespoň neobsahují ani krev, ani zvířata, ani žádné živočišné produkty. Patří mezi ně například bahno, které se používá k zábalům celého těla nebo na pleťové masky. A i když to není nejkurióznější terapie, bylo by zajímavé vědět, koho napadlo jako prvního, že by bahno mohlo člověku přidat na kráse.

8. Pohřbení v písku 
Při této proceduře, která se praktikuje v Japonsku a v Egyptě, jsou lidé toužící po omlazení zahrabaní až po krk do teplého písku. Teplo ze slunce (v Egyptě) nebo horkých podzemních pramenů (Japonsko) prohřeje písek používaný k terapii. Krom celkové obnovy organismu má tato praktika pomáhat i lidem trpícím revmatismem a artritidou. Nedoporučuje se pro klaustrofobiky.

9. Senná koupel 
Nabízejí ji v Italských lázních v jižním Tyrolsku. Seno je přirozeně obohacené alpskými bylinami, které údajně mají zklidňující efekt. Seno se namočí do vody, zahřeje na 40 stupňů Celsia, a pak je namotané kolem člověka na 20 minut. Pomáhat má ke zlepšení krevního oběhu a ke zmírnění bolestí. Těžko ovšem říct, jak je tahle procedura, která přijde v přepočtu asi na 1100 korun, příjemná či pohodlná.

10. Pivní lázeň
Kde jinde na světě by měly být pivní lázně, než v České republice? Například v pivovaru Chodovar připravují koupel z černého piva, které obsahuje kvasnice, obilí a bylinky. Krom toho, že si užíváte aroma teplého piva, jsou léčivé účinky neprůkazné. Ale rozhodně je to mnohem lepší než si nechat po obličeji lézt šneky, uzavírá Sydney Morning Herald.
dk spr

Autor: ČTK Foto: ČTK , Holger Hollemann

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné