Co koupit příteli k svátku, kde se rychle a dobře najíst a jak vyrobit dceři skvělou čepici? Odpovědi na všechny tyto otázky nabízejí populární blogy. Některé jejich autorky se psaním svých příspěvků už uživí a velké firmy jim nadbíhají. Které blogy jsou v Česku na výsluní a jaké jsou jejich tvůrkyně?
Řekni mi, jaký blog čteš, a já ti řeknu, kdo jsi. I tak by se dalo upravit staré anglické přísloví.Rychle se množící internetové "deníčky" o svých čtenářích hodně prozrazují. A také ovlivňují jejich životy. "Naplňuje nás dětskou radostí, když podle nás lidi opravdu něco vyrobí. Po prvním měsíci nám dokonce napsal mladík, který podle našeho návodu upletl přítelkyni zimní čelenku," svěřují se mladé zakladatelky blogu Minty Finty Tereza Přibylová a Thea Kučerová.
Různé blogy existují již několik let, ale trendy se mění. Zatímco ještě před nedávnem se největší oblibě těšila témata o módě, dnes jsou to stránky o vaření, fitness, výživě nebo takzvané DIY, tedy "do it yourself" neboli "udělej si sám". Právě mezi takové patří i zmiňovaný Minty Finty, jehož autorky se soustředí na výrobu doplňků do domácnosti nebo módních kousků. Obě pracují v marketingu a rády sledují, co lidi baví. "Podle naší zkušenosti je to pletení a vyrábění pom pomů. To nám zvedlo návštěvnost. Čtou si nás holky mezi dvaceti a pětatřiceti, které cestují, vyrábějí si věci do bytu a vaří."
K založení blogu vedla obě "kutilky" touha po odreagování. "Jsme intelektuálně vytížené a tímhle si odpočneme. Málokdo dnes něco tvoří rukama, ale nás to baví a navíc je to uklidňující. To však neznamená, že nenakupujeme. Jsme normální holky a děláme jen to, co může každý. Nejsme extrémně šikovné ani bohaté, samy se to učíme. A když se něco nepovede, děláme si z toho legraci," říká šestadvacetiletá Tereza, která vedle práce v digitální agentuře studuje ještě žurnalistiku. "Nechceme, aby lidé neustále koukali do mobilů, ale aby zapojili mozek a něco dělali. Rodiče byli daleko víc tvůrčí," doplňuje kamarádku pětadvacetiletá Thea, kterou k tvorbě blogu inspiroval i studijní pobyt v Barceloně.
Od plotny do knihkupectví
K nejoblíbenějším blogům patří v současnosti ty o jídle a vaření. Vznikají jich stovky a vyznat se v nich je nadlidský úkon. Food blogerkou roku byla podruhé za sebou vyhlášena Veronika "Koko" Kokešová. Autorka úspěšné kuchařky se ke gastronomii dostala při studiu na vysoké - bakalářskou i magisterskou práci věnovala hodnocení českých restaurací.
"Říkala jsem si, že by nebylo od věci lidem ukázat, co a za kolik si můžou dát v našich nejdražších restauracích, a předvést jim, že by si podobné jídlo mohli udělat i sami doma," vypráví tvůrkyně blogu Menu domů, který jen za poslední měsíc navštívilo přes 70 000 lidí.
Veronika využila své znalosti tvorby videí a na internetové televizi Stream začala
již před dvěma a půl rokem vysílat vlastní pořad, který pomohl i prodeji její nové kuchařky Menu podle Koko, v níž jsou QR kódy, které odkazují zpětně k jejím videím. "Lidem přestávají stačit jen fotky. U vaření na fotce nikdy tak dobře nevidíte třeba konzistenci těsta. Radši se na to podíváte, než abyste četli dlouhý text," odhaluje tajemství úspěchu kuchařka, která jako svou specialitu nejraději připravuje poctivou zvěřinu. Zrovna nedávno porcovala laň, kterou by ráda podávala také v nové bytové restauraci plánované od jara. Chce totiž, aby její pokrmy mohli lidé i osobně ochutnat, nejen sledovat na blogu.
V době, kdy s webem začínala, prakticky žádnou konkurenci neměla, dnes už ji nestačí ani sledovat. "V oblasti jídla vzniklo za poslední rok a půl blogů neskutečně moc," říká. "Spousta lidí už dnes umí dobře fotit, což jim pomáhá. Na jídlo se musí lidé hlavně rádi koukat," uvažuje. Aby v závalu konkurentů dnes bloger uspěl, musí umět něco výjimečného. A v tomto směru máme v Česku pořád co dohánět.
"Kvality, které dosahují evropské food blogy, se podaří dosáhnout možná až za tři nebo pět let... Je to spojeno i s možnostmi, které máme při nákupu surovin a jejich cenách," říká Koko, podle níž se někdy snad dostaneme tam, kde jsou třeba skandinávské blogy, jejichž autoři mívají větší slovo než novináři a působí i jako komisaři pro Michelina.
Dcery učí matky
Blogování stále častěji smazává zažité představy o tom, jakým směrem se předávají zkušenosti. "Přátelé mi někdy říkají, že jejich maminky čtou blog a vaří podle něho. Napadá mě, jak holka jako já má učit něco ženy, které se v kuchyni pohybují o čtvrt století déle? Ale nakonec je strašně fajn, že i jejich generace vyzkouší něco nového," říká čtyřiadvacetiletá absolventka práv Tereza Sychrová, jejíž blog Foodlover navštěvuje zhruba třicet tisíc lidí měsíčně.
"Prostě jsem začala dělat to, co mě vždycky bavilo. Čtenáři si blog postupně našli. Pamatuju si ten krásný pocit, když o mně poprvé vyšel sloupeček v Elle," vzpomíná Tereza, které s webem pomáhá přítel. Spolu s ostatními blogery se shoduje, že nejtěžší bývají začátky. "Zpočátku do toho musíte investovat hodně vlastní energie a času, v mém případě i investic, protože jsem často chodila do restaurací. Nevěděla jsem, jak to dopadne, a nebylo to vůbec jednoduché," říká Koko.
Hubnutí s blogy
Mnozí lidé, kteří se zaměřují na zdravý životní styl, u blogů hledají inspiraci, jak změnit svůj život. Zakladatelku fitness blogu Rutina Marii Hlouškovou to těší: "Pro mne je největším uspokojením, když mi někdo napíše, že ho cvičení se mnou těší. Dodává mi to pocit, že lidi nechodí na stránky jen tak omrkávat, ale že se se mnou hýbají rádi a pravidelně," říká Marie.
Blogování je časově náročné a trenérka v něm vidí snahu předat lidem něco ze svého života. Mariiny cíle jdou ale ještě dál. "Mým snem je tak nějak nenápadně, nevtíravě a postupně změnit pohled lidí na fitness a zdravou stravu," svěřuje se.
Sama jde nejlepším příkladem - jako matka se dvěma malými dětmi dokázala díky pravidelnému cvičení shodit 17 kilogramů a vyrýsovat postavu bez toho, aby vynaložené úsilí bylo na úkor rodiny a domácího rozpočtu. "Půl roku po druhém porodu jsem nechápavě kroutila hlavou nad ručičkou váhy, která při mých 165 cm stále ukazovala téměř 70 kilo. A fotky, jak s naducanými tvářemi chovám mimčo, mi rozhodně náladu nikterak nezvedly," vzpomíná Marie.
Poslední dobou se s fitness blogy roztrhl pytel. Velká konkurence má však podle ní i své nevýhody: "Dnes už snad každé malé dítě ví, co je glutamát sodný nebo omega-3. Bohužel, ta záplava informací má i negativní dopad - spotřebitelé už nevědí, čemu nebo komu věřit a která z tezí ohledně zdravého životního stylu je ta správná. Chce to jen zachovat klid a vlastní rozum," radí fanynka zdravé výživy a posilování vlastní vahou.
Sonda do světa matek
Právě matky s dětmi jsou častými návštěvnicemi blogů, na kterých hledají inspiraci, zahnání nudy nebo již zmiňované vylepšení fyzičky po porodu. Mezi nejnavštěvovanější "mateřské" blogy patří Mámou stylově, který si založila jednatřicetiletá Alice. Příspěvky matky dvou malých holčiček si každý den přečte kolem sedmi stovek žen.
"Měla jsem potřebu se realizovat i na mateřské, ráda jsem psala a měla potřebu komunikovat, s dítětem jsem byla doma hodně sama a tohle byl můj únik. Většina maminek píše o svých dětech a zážitcích s nimi, já mám spíše lifestyle blog i pro ty, co nemají děti," vysvětluje. Na webu se věnuje receptům, kosmetice, módě, cestování i hračkám. České matky bývají prý ale nepředvídatelné: "Předem sama nevím, co bude mít úspěch, je to dost proměnlivé," říká. Jiné "maminkovské" blogy moc nesleduje, nové informace a inspirativní podněty hledá spíše jinde.
U jejích čtenářek jsou oblíbené například recepty na čokoládovo-banánové muffiny, ideální pro dětskou oslavu, návody na zkrášlení před porodem nebo tipy na nákupy v Londýně. Návštěvnice blogu uklidní, že módní mohou být i stylové tepláky a podpatkům se nemusí vyhýbat ani těhotné ženy.
Mládí vpřed
Nejmladší vítězkou letošního ročníku domácí ankety Blogerka roku se stala teprve čtrnáctiletá Tereza Hodanová alias Teri Blitzen, která triumfovala v kategorii videoblogů. Její videa na YouTube odebírá přes sto tisíc lidí a na sociálních sítích má téměř sedmdesát tisíc příznivců.
Teri začala svá videa uveřejňovat na jaře. Nejraději točí zážitky z cest, největší ohlas mívají ale videa s její nejlepší přítelkyní Gabčou. Nechybějí ani příspěvky o módě nebo nákupech. "Myslím, že z velké části mám takový úspěch proto, že jsem mladá, a internet používají hlavně mladí lidé. Také do videí dávám kus sebe a snažím se s fanoušky komunikovat. Funguje to jako seriál - znáte člověka jen z obrazovky, ale vnímáte ho jako kamaráda," prozrazuje svůj recept na úspěch Teri.
Tvorba videí ji baví víc než psaní, protože si při ní může víc "vyhrát". Zatímco na jednom videu dívkám doporučuje, kde nakupovat oblečení, nebo hraje vtipné soutěže s kamarádkami, na dalším jí dělá make-up mladší bratr... "Vymyslet naprosto originální video, co nikdo nikdy neudělal, je skoro nemožné, ale snažím se ho zpracovávat po svém. Občas se setkávám s negativními reakcemi, ale to k tomu patří," dodává mladá blogerka, jíž po vítězství v soutěži výrazně přibyly nabídky na spolupráci.
Letenky i oblečení zdarma
Blogováním se dá i v Česku někdy skutečně slušně přivydělat. Což vzhledem k úsilí,které úspěšné blogerky vynakládají, nelze odsuzovat. "Lidé uznávají, že když nad blogem trávíte třeba půlku týdne, musíte mít z čeho platit složenky. Záleží ale na každém, jak moc hodlá obětovat ze své nestranné pověsti na úkor větší korporace, která by mu dala dobré peníze," myslí si Koko. To potvrzuje i Marie: "Kdykoli jsem nějakou nabídku zvažovala, řešila jsem nejprve to, jak časově by byla pro mne náročná a zda se slučuje s mým životním přesvědčením."
Většina blogerek se shoduje, že "vyhovující nabídky" přijímají. "Mám osobní blog a většinu věcí zkouším a testuji, takže nechci nic, co na první pohled vypadá hrozně, a vím, že bych si to sama nikdy nepořídila. Ale musím firmy, co mě oslovují, pochválit, že mi nenabízejí nesmysly. Frekvence nabídek se liší, někdy se mi sejdou třeba tři denně, jindy jedna za celý týden," svěřuje se autorka blogu Mámou stylově.
Často jde také o barterový obchod, tedy výměnu zboží nebo služeb za jiné bez použití peněz. Ty naopak přicházejí z reklam nebo propojení stránek prodejce se stránkami blogerů, kteří jeho služby či výrobky testují a doporučují. Často se také může stát, že narazíte na víceméně PR články bez vlastního přínosu.
Mezi nejpopulárnější a "komerčně" nejvyhledávanější blogerky patří dvaadvacetiletá studentka Vysoké školy ekonomické Sandra Kisić, která své Boo needs new shoes věnuje především módě, ale i cestování nebo kosmetice. Každý měsíc její blog navštíví až 30 tisíc lidí.
"Jestli se dá blogem bezstarostně uživit? Co to vlastně znamená? Je nějaké uživení se a vydělávání, které je opravdu jen a stále bez starostí? S blogem je to podobně. Nedá se říct, že by mi vydělával nějaké statisíce, ale občas nějakou tu korunku hodí. I tak to ale není jednoduché. Hlavním benefitem je to, že jsem mohla omezit nákupy oblečení a kosmetiky na minimum, do toho občas ještě dostanu nějaké ty letenky, nábytek a bytové doplňky, knížky, jídlo," popisu je Sandra. "Takže se mi spíš snižují mé náklady, než aby se mi extrémně zvyšovaly peněžní výnosy."
Sandra je v kontaktu i s velkými společnostmi v oblasti cestování a módy. "Letos jsem spolupracovala například se značkami, jako jsou H&M, Gant, Benefit, Bobbi Brown, MAC, Clinique, Estée Lauder, Destroy, Converse, Vans, Adidas, NEO, Nike, Answear, easyJet, Ikea... už sama nevím. Někdy přijde třeba pět nabídek denně, někdy jen dvě v týdnu. Ale každý týden mi přicházejí pozvánky na spousty tiskovek, přehlídek, akcí. Kdo na to má mít neustále čas," směje se blogerka, která čtenářky baví svou upřímností a nebojí se pohanět vlastní fyzické nedostatky ani nekvalitní výrobky.
A tak v jednom z nejčtenějších příspěvků svého blogu píše o nových šatech: "Je to ten nejhorší polyester, který si umíte představit. Dokonce jsem je i vyprala, ale žehlit je? Na to jsem neměla kuráž, ještě bych si do nich zapekla žehličku..."