V zimě mnoho lidí utíká před nepříznivým počasím do teplých krajin. Dlouhé přesuny však nebývají bez rizika. Během letu může být cestující postižen cestovatelskou trombózou, kterou zapříčiní právě dlouhé sezení.
K akutnímu ucpání žil může při delších přesunech dojít i v autobuse či v autě. Při dlouhém sezení krev městná v dolních končetinách a posléze může krevní sraženina cévy ucpat. Nejnebezpečnější je pak komplikace v podobě plicní embolie. Cestování letadlem však riziko vzniku zvyšuje, protože na cestujícího působí hned několik faktorů, které mohou k trombóze vést.
Nižší obsah kyslíku a nízká vlhkost v kabině totiž vedou k rozšíření všech cév a tím se zpomaluje tok krve. Zpomaluje ho i spánek během dlouhé cesty. Nedostačující přísun tekutin navíc vede ke zvýšení krevní srážlivosti a dlouhé sezení zase ke stlačení podkolenních žil a omezení průtoku krve.
Cestovatelská trombóza postihuje jedno až dvě procenta z 3,3 miliardy cestujících ročně. "Existující údaje rozhodně potvrzují výrazně rostoucí riziko žilní trombózy a plicní embolie v závislosti na délce cesty. Výrazný nárůst je nad osm hodin cesty. Při některém z rizikových faktorů žilní trombózy může být nebezpečný i let kratší než čtyři hodiny. Je nutné počítat také s dlouhodobým stáním či popocházením ve frontách na odbavení před odletem, případně po příletu, obvykle ve špatně klimatizovaných letištních halách, často v subtropickém nebo tropickém počasí," popisuje člen České angiologické společnosti MUDr. Jiří Matuška.
Na pozoru by se měli mít lidé, kteří trpí poruchou krevní srážlivosti, kuřáci nebo ti, kdo v minulosti již prodělali trombózu či operaci dolních končetin. Opatrně by k letům měly přistupovat také těhotné ženy a ženy užívající antikoncepci nebo prodělávající hormonální léčbu. "Problém, který se často opomíjí, představuje také český fenomén, injekce na oddálení menstruace před dovolenou. Snaha o vyšší komfort na dovolené může mít u takto ošetřené ženy i fatální důsledky. Jednorázové hormonální injekce jsou výrazně rizikovější než dlouhodobě nastavená běžná, tedy nízkodávkovaná antikoncepce," dodává Matuška.
Prevencí je pohyb a protahování končetin. Cestující by měl vstát a protáhnout se každou hodinu. Pomoci mohou také kompresní punčochy, které zabrání roztahování cév, nebo sedadlo do uličky. Nutné je dostatečné pití.