Kouření škodí zdraví, to víme všichni. Právě tato skutečnost byla důvodem vzniku elektronických cigaret, které mají kuřáky odlákat od běžných cigaret, jejichž kouř obsahuje tisíce chemikálií. Jenže další studie nyní upozorňují, že škodlivý je pravděpodobně i kouř ze zdánlivě neškodných e-cigaret. A ten ohrožuje nejen kuřáka, ale především lidi kolem, z nichž se stávají pasivní kuřáci.
Vědci z Oxfordu se zaměřili na tři značky elektronických cigaret produkujících jen páru s nikotinem bez dehtu a tradičních rakovinotvorných látek a zkoumali, kterými složkami "obohacují" okolní vzduch. Pomocí přístroje pak měřili koncentrace nikotinu a těkavých organických látek, jako je oxid uhelnatý, a jejich množství porovnávali s běžným cigaretovým kouřem. Pět mužských odvážlivců si pak v monitorované místnosti muselo pochutnat na klasických i elektronických cigaretách, píše časopis Time.
Ukázalo se, že e-cigarety na rozdíl od těch běžných, během jejichž kouření se spalováním tabáku uvolňuje mnoho škodlivin, ohrožovali pasivní kuřáky "pouze" nikotinem. A to ještě v desetkrát menším rozsahu, uvedli odborníci v magazínu Nicotine and Tobacco Research. Tzv. second-hand smoking je tedy méně nebezpečný u cigaret se žárovičkou, ale důležité je zjištění, že k němu u elektronických cigaret vůbec dochází.
Několik pohledů
Podobných studií proběhlo více, v poslední době se na zdravotní rizika kouření e-cigaret zaměřili i vědci z Newyorské státní univerzity. Jejich výsledky jsou o něco neradostnější: kuřáci e-cigaret mají prý tendenci častěji šlukovat a více vdechovat, tudíž se jim do plic dostává větší množství nikotinu.
Podle lékařky Evy Králíkové se v případě e-cigaret nemusíme pasivního kouření příliš bát. "Elektronické cigarety typicky obsahují nikotin, glycerin a aromatické látky. Zdravotní riziko je zanedbatelné nebo žádné. E-cigarety jsou ve světě regulovány velmi různorodě: od zákazu (Turecko), přes tabákové výrobky (ČR) až po formu náhradní léčby nikotinem (Spojené království, návrh EU). Problém je, že nemají jednotnou regulaci, na trhu je několik set značek/výrobců."
Prakticky nulové je podle Králíkové také riziko pasivního kouření. "Na druhou stranu, volné používání e-cigaret by opět normalizovalo kouření tam, kde nás to už ani nenapadne, třeba v divadle či ve škole. Mohou budit falešný dojem, že kouření je bezpečné," upozorňuje Králíková, která působí v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Recidiva je větším nebezpečím
Podle ní u nás elektronické cigarety vyzkoušela téměř polovina kuřáků, většina je ale zahodí jako drahou hračku. Ovšem kuřáci po návratu ke klasickým cigaretám někdy kouří více než předtím, protože nikotin se z e-cigaret uvolňuje snadno a je tak snadné zvyknout si na vyšší dávku nikotinu. Pohledy na účinky elektronických cigaret se zkrátka různí, ale všechny strany se shodují na tom, že je třeba ještě hodně výzkumů, abychom mohli pevně určit nebezpečí s nimi spojená.
Pasivní kouření |
Vystavení se pasivnímu kouření má dokonce své číslo diagnózy, je to Z58.7. Prokazatelně totiž způsobuje onemocnění a předčasná úmrtí. V zemích, kde se zavedly nekuřácké restaurace, klesl počet infarktů o průměrně 17 procent. V řadě států se nekouří ani v městských oblastech na ulicích, v parcích nebo na pláži, jako např. v New Yorku. |