S rostoucí oblibou energetických nápojů a jejich stále častějších kombinací s alkoholem přibývá případů, kdy místo na taneční party nebo na večírku v baru skončí mladí v nemocnici. Kofein a alkohol kvůli svým opačným účinkům nejsou zrovna společníky, kteří by se na jedné akci měli vyskytovat zároveň.
Na rizika kombinování energetických nápojů s alkoholem poukazuje stoupající množství studií: zatímco alkohol působí jako sedativum, kofein, kterého energetické drinky obsahují až desetkrát víc než stejné množství kokakoly, je naopak stimulant. Kofein zeslabuje uspávací účinky alkoholu, udržuje organismus v bdělém stavu a vyřadí tak přirozenou brzdu, kdy opilý člověk prostě usne.
Výzkumy univerzit v Miami a Severní Karolíně ukázaly, že studenti, kteří míchali alkohol s kofeinovými nápoji, končili s mnohem vyšší hladinou alkoholu v krvi. Navíc ve srovnání s těmi, kdo během večera popíjeli pouze alkohol, sedali za volant čtyřikrát častěji.
Miliardový byznys
Od konce osmdesátých let, kdy se začal prodávat první energetický nápoj, rapidně přibylo nových výrobců i počtu prodaných plechovek. Například jen v Británii se jich v roce 2009 prodalo 525 milionu litrů v hodnotě miliardy liber (téměř třicet miliard korun), odhady na rok 2014 jsou ještě o 250 milionu litrů a půl miliardy liber vyšší.
V Česku sice energetické drinky mezi prodanými nápoji tvoří jen zanedbatelné procento, přesto na každého Čecha připadají průměrně dva litry ročně v celkové hodnotě kolem půldruhé miliardy korun.
Alkoholické nápoje obsahující syntetický kofein už ale přinejmenším za Atlantikem narážejí na nové regulace: v Kanadě jsou mimo zákon, k podobnému kroku loni přistoupili i Američané a některé nápoje kombinované s alkoholem už byly z prodeje staženy.