Experti schválili prášky proti HIV. Pomohl český výzkum

Zdraví
11. 5. 2012 10:13
Zatím nejúčinnější zbraní proti HIV nákaze byl kondom. Podle expertů by na tom neměly nic změnit ani léky.
Zatím nejúčinnější zbraní proti HIV nákaze byl kondom. Podle expertů by na tom neměly nic změnit ani léky.

Američtí odborníci ohlásili zlom ve třicetiletém boji s nemocí AIDS/HIV. Panel expertů Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, který schvaluje nové lékařské postupy a použití léků v praxi, doporučil použití pilulek Truvada k prevenci nakažení virem HIV pro rizikové skupiny obyvatel. Výrobcem přípravku je farmaceutická firma Gilead Sciences, která využívá kromě jiného výsledků výzkumu českého vědce Antonína Holého. 

"Mnoho vztahů končí tím, že se nemocný člověk bojí, že nakazí svého zdravého partnera. Lidé tak zůstanou v těch nejtěžších chvílích sami. Tyto pilulky by to mohly změnit," svěřil se časopisu Time Nick Literski, který již několik let žije s přítelem s diagnózou HIV. On sám je zatím zdráv a tvrdí, že jen díky každodennímu užívání pilulek Truvada, přestože tato prevence zatím není oficiálně doporučena.

To by se ale nyní mohlo změnit. Odborníci po několikahodinové debatě rozhodli, že doporučí americkému úřadu Truvadu jako účinnou prevenci pro osoby s vysokým rizikem nákazy HIV. Denně by podle nich měli užívat jednu pilulku homosexuálové, bisexuálové a všichni ti, kteří žijí s již nakaženým člověkem. 

Tak trochu český lék:

Truvada se už nyní používá jako lék pro osoby nakažené HIV. Skládá se ze dvou původních léků, do kterých byly vkládány naděje v léčbě této nemoci. Jedním z nich je i Viread, který Gilead Sciences vyrábí díky spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie ČSAV v Praze, který profesor Holý do roku 2002 řídil. V roce 2006 firma zřídila čestnou profesuru medicinální chemie a Holý se stal jejím prvním nositelem. 

Zdroj: ČTK

Ve studiích se prokázalo, že Truvada snižuje riziko nákazy o 42 až 75 procent v závislosti na imunitě pacienta a důslednosti užívání léku. Na ženy se doporučení zatím nevztahuje. Výzkumy ukázaly, že u zástupkyň něžného pohlaví látka nevyvolává potřebný efekt.

Není to navíc jediný háček, který se kolem prevence HIV vyskytuje. Ochrana je zaručena jen těm, kteří důsledně užívají pilulku každý den. Jediné vynechání má výrazný vliv na fungování léku. "Nutnost dodržování je náš největší nepřítel, ale není to naše starost, zda lidé dodržují, co mají. My musíme posoudit, zda výhody převyšují rizika," vysvětluje Tom Giordano z Baylor College of Medicine.

Lékaři z ordinací se však obávají, že se v komunitě potencionálních pacientů může vytvořit klamný dojem bezpečí a lidé přestanou užívat zatím nejspolehlivější ochranu před nakažením - kondom. "Je nunté si uvědomit, že se nejedná o levnou záležitost. Za cenu prevence jednoho člověka bychom zvládli léčit 20 nemocných," upozorňovala panel expertů lékařka Karen Haugheyová.

Zda se Truvada nakonec skutečně dostane do rukou lidí jako prevence HIV bude jasné v půlce června, kdy vydá úřad konečný verdikt. Expertní panel totiž poskytuje pouze odborný názor, úřad se jím při konečném rozhodování o povolení přípravků nemusí nutně zřídit.


Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ