Fetovat lajky? O slovo se hlásí nomofobie

Zdraví
18. 8. 2016
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Mobil jako závislost? Zdá se vám to přehnané? Nový problém se jmenuje nomofobie. Postihuje především mladší lidi do 35 let, kteří se nedokážou obejít bez mobilu. Sami si ovšem nutnost koukat do telefonu nepřiznávají. V tom tkví největší nebezpečí "nemoci". Lidé postiženi strachem, že se ocitnou mimo signál nebo bez baterie, si svůj problém neuvědomují. Ve Španělsku hledají řešení, jak se tomu postavit.

Poslední dobou je tento obrázek hodně častý. Lidé koukají nepřítomně do telefonů a nevnímají okolí. Když se sejde větší skupinka, stejně mnozí z nich místo komunikace volí pohled na svůj displej. Čekají, až budou moci něco okomentovat, nebo na to, až dostanou lajk. V horším případě se na něj dívají jen tak. Ze zvyku. A realita jde mimo ně. Neumějí si představit, že by fungovali bez telefonů. Poznáváte se v tom? Je dost možné, že i na vás útočí nový fenomén.

Situace zatím není tak hrozná, jak se na první pohled zdá. Zatím se mluví jen o lidech ohrožených nomofobií. Těch je například ve Španělsku v uvedené kategorii pětina, opravdu zasažených je ovšem jen 1,5 procenta. I tak je to znepokojivá informace a právě na jihu Evropy se chtějí na problém více zaměřit. Závislost na internetu z vyspělých států berou vážně jenom v Japonsku a Číně, kde dokonce stavějí specializované tábory, které mají všeobecně sloužit k léčbě nutkání užívat jakékoliv technologie.

Riziko závislosti hrozilo i u starých telefonů.Závislost i na starých SMS

Ve španělském deníku El Mundo se k problematice vyjádřil Luis Bononato, hlava nevládní organizace zabývající se léčbou a prevencí drogové závislosti. "Živě si pamatuji první podobný případ, s nímž jsme se setkali. Před čtrnácti lety k nám zavítala sedmnáctiletá dívka, která byla závislá na starých SMS. Bylo ji nemožné oddělit od telefonu, aniž by necítila úzkost," popsal historické počátky technologické závislosti.

Podle Bononata je počet pacientů stále nízký, jenomže každý rok roste. "Děti v současnosti přivádějí především starostliví rodiče, kteří mají obavy z rostoucí agresivity u svých potomků," uvedl španělský psycholog jeden ze syndromů psychických potíží. Problémy může přinést kupříkladu časté chatování nebo i obyčejný poslech hudby. Mezi aplikacemi vládne Whatsapp, následuje YouTube a Instagram.

Mobil jako droga

Internetoví "narkomani" mají podobné příznaky jako závislí na chemických látkách. Příjem zprávy může navýšit například příjem dopaminu - neurotransmiteru. "Když člověk něco potřebuje k životu, tak se toho pocitu jen tak nezbaví. Ale terapie mu pomůže překonat to nejhorší. Postupně se posléze vrací k normálnímu životu. Nejdříve za bedlivého dohledu rodiny a terapeutů, pak už to zvládne sám. Bude na telefonu s rozumem," vysvětloval Bonomato.

Jak předejít problémům? Bonomato říká, že důležitá je prevence. Dítě podporovat v užívání technologií, ale zároveň ho vést k uvědomování si reality. Pravidelně ho sledovat v jeho činnosti a usměrňovat ho. Jiná doba prostě nese jiné problémy.

Autor: - mar -Foto: ČTK/LEHTIKUVA, ČTK/ZUMA/Luciano Claudino

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné