První problémy s pamětí či kognitivními schopnostmi začínají mít lidé často již ve 45 letech, a mozkové funkce se tak podle britských a francouzských vědců horší až o 15 let dříve, než se dosud myslelo. Může to být jedním z důvodů, proč v některých případech léčba na potlačení rozvoje demence selhává. Léky se podle nich nasazují pozdě.
Ztráta paměti, omezení slovní zásoby či zhoršení zraku a sluchu jsou jedny z prvních příznaků, že se funkce mozku zhoršují. Podle desetileté studie, kterou provedlo britské Centrum pro výzkumy v epidemiologii ve spolupráci s francouzskou společností Population Health a University College London, se s těmito problémy setká třetina lidí už ve 45 letech.
"Mysleli jsem si, že zde žádný úpadek mozkových funkcí nezaznamenáme. Ale jak se ukázalo, neděje se to jen starším ročníkům, ale i lidem ve středním věku," tvrdí vedoucí studie Archana Singh-Manouxová v odborném časopisu British Medical Journal.
Informace o demenci: |
Demence je závažná mozková choroba, zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Jejím projevem je například Alzheimerova choroba. Většinou se projevuje u lidí nad 60 let. Příznakem je změna osobnosti, postižena bývá nejprve krátkodobá a později i dlouhodobá paměť. V České republice je ve věkové skupině 80 až 85 let jejím projevem postiženo více než deset procent populace. Současná medicína nedokáže demenci vyléčit ani ji dlouhodobě zmírnit. Zdroj: ČTK |
Vědci testovali přes sedm tisíc vládních úředníků, kteří museli v pravidelných intervalech absolvovat testy na paměť, slovní zásobu či smyslové vnímání. Ve věku 45-49 let byl zaznamenáno průměrné oslabení schopností o 3,9 procenta, ve věku od 65 do 70 let o 8,5 procenta.
Vědci navíc upozorňují, že realita může být daleko horší - vybraní jedinci se totiž těšili relativně pevnému zdraví a výzkum začínal až v jejich 45 letech. Je proto možné, že problémy měli již mnohem dřív. "Je jasné, že zejména při vývoji nových léků to hraje roli. Očekávání jejich úspěchu jsou totiž malá a mnoho lékařů se domnívá, že dobrovolníci jsou na testování již moc staří," upozorňují autoři.
Podle odhadů žije v Česku s onemocněním zvaným demence přes 400 tisíc lidí. Jedna třetina z nich přitom trpí těžkou formou, kvůli které jsou v podstatě odkázáni na své okolí.