Funkce mozku se zhoršují již ve 45 letech, varují vědci

Zdraví
6. 1. 2012 15:28
Problémy s pamětí či zrakem a sluchem má podle výzkumu třetina lidí před dosažením 50. narozenin.
Problémy s pamětí či zrakem a sluchem má podle výzkumu třetina lidí před dosažením 50. narozenin.

První problémy s pamětí či kognitivními schopnostmi začínají mít lidé často již ve 45 letech, a mozkové funkce se tak podle britských a francouzských vědců horší až o 15 let dříve, než se dosud myslelo. Může to být jedním z důvodů, proč v některých případech léčba na potlačení rozvoje demence selhává. Léky se podle nich nasazují pozdě.

Ztráta paměti, omezení slovní zásoby či zhoršení zraku a sluchu jsou jedny z prvních příznaků, že se funkce mozku zhoršují. Podle desetileté studie, kterou provedlo britské Centrum pro výzkumy v epidemiologii ve spolupráci s francouzskou společností Population Health a University College London, se s těmito problémy setká třetina lidí už ve 45 letech.

"Mysleli jsem si, že zde žádný úpadek mozkových funkcí nezaznamenáme. Ale jak se ukázalo, neděje se to jen starším ročníkům, ale i lidem ve středním věku," tvrdí vedoucí studie Archana Singh-Manouxová v odborném časopisu British Medical Journal.

Informace o demenci:

Demence je závažná mozková choroba, zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Jejím projevem je například Alzheimerova choroba. Většinou se projevuje u lidí nad 60 let. Příznakem je změna osobnosti, postižena bývá nejprve krátkodobá a později i dlouhodobá paměť. V České republice je ve věkové skupině 80 až 85 let jejím projevem postiženo více než deset procent populace. Současná medicína nedokáže demenci vyléčit ani ji dlouhodobě zmírnit.

Zdroj: ČTK

Vědci testovali přes sedm tisíc vládních úředníků, kteří museli v pravidelných intervalech absolvovat testy na paměť, slovní zásobu či smyslové vnímání. Ve věku 45-49 let byl zaznamenáno průměrné oslabení schopností o 3,9 procenta, ve věku od 65 do 70 let o 8,5 procenta.

Vědci navíc upozorňují, že realita může být daleko horší - vybraní jedinci se totiž těšili relativně pevnému zdraví a výzkum začínal až v jejich 45 letech. Je proto možné, že problémy měli již mnohem dřív. "Je jasné, že zejména při vývoji nových léků to hraje roli. Očekávání jejich úspěchu jsou totiž malá a mnoho lékařů se domnívá, že dobrovolníci jsou na testování již moc staří," upozorňují autoři.

Podle odhadů žije v Česku s onemocněním zvaným demence přes 400 tisíc lidí. Jedna třetina z nich přitom trpí těžkou formou, kvůli které jsou v podstatě odkázáni na své okolí.

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ