Léčivá látka ibuprofen, kterou lidé po celém světě používají ke zmírnění bolesti, má závažná zdravotní rizika. Až o třetinu zvyšuje pravděpodobnost srdeční zástavy, upozornili v nejnovější studii dánští vědci.
Bolí vás hlava nebo například záda? Pak pravděpodobně sáhnete do tašky pro růžovou tabletku s obsahem léčivé látky ibuprofen. Dělají to tak miliony Čechů, proto varianty ibuprofenu patří v Česku mezi nejprodávanější léky vůbec. Na trhu je celkem 56 různě pojmenovaných tabletek s 555 registrovanými variantami. Liší se silou i rychlostí nástupu účinku. V závislosti na výrobci samozřejmě mají i různé názvy. Mezi nejprodávanější patří Ibalgin, Brufen, Apo-Ibuprofen či Nurofen. Ročně spotřebujeme miliony tablet. Lidé, kteří je polykají, se však vystavují vážnému zdravotnímu riziku.
Desetiletý výzkum
"Tyto přípravky mají naprosto zásadní dopady na kardiovaskulární systém. Z pozorování můžeme uvést například hromadění krevních destiček a tvorbu krevních sraženin. Mohou také způsobit zúžení tepen, přispět k zadržování tekutin a zvednout krevní tlak," uvedl v závěrečné výzkumné zprávě profesor Gunnar Gislason, který vedl dánský vědecký tým.
Výzkumníci v rámci studie zkoumali data všech pacientů v Dánsku, kteří měli v letech 2001 až 2010 srdeční zástavu mimo nemocnici. Během deseti let ji prodělalo celkem 28 947 lidí, z nichž 3376 bylo léčeno nesteroidními protizánětlivými léky, tedy těmi s látkou ibuprofen, v posledním měsíci před příhodou. Užívání těchto přípravků proti bolesti zvýšilo riziko o 31 procent, u léku diclofenac ze stejné skupiny léčiv dokonce o padesát procent.
Vědec: Zakažme to
"Diclofenac je vůbec nejrizikovějším nesteroidním protizánětlivým přípravkem a měli by se ho vyvarovat pacienti s kardiovaskulárním onemocněním a vlastně i celá populace," uvedl Gislason v rozhovoru pro prestižní britský deník Independent. Jednotlivé regulační úřady by podle něho měly začít uvažovat o tom, zda by některé léčivé látky neměly být zcela zakázány. "Minimálně by měla skončit praxe, kdy natolik nebezpečné léky s výraznými vedlejšími účinky koupíte mimo lékárnu, například na čerpací stanici, a ještě k tomu v obrovských baleních," říká vědec.
V České republice má dozor nad trhem s léčivy na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten se zatím k razantním opatřením nemá se zdůvodněním, že do studie byli zjevně zařazeni pouze nemocní pacienti, nikoli zdravé osoby. Proto mohou být výsledky zkreslené. Výsledky vědců se ale úřad bude podle zjištění odborného webu Zdravotnickydenik.cz ještě zabývat. Je však nutné počkat na výsledky dalších studií, které se ve světě v současnosti připravují.
Kdo si má dát pozor?
|