Jedna dvě, klíště jde, klíště si jde pro tebe. Kdyby se každý reklamní slogan zapsal do paměti Čechů stejně jako tento, reklamní agentury by zářily štěstím. Je motiv strachu v reklamách etický? Jak na veřejnost působí poslední televizní spoty lákající na očkování? Vybrané spoty hodnotil pro časopis TÝDEN psycholog Ivan Douda.
Cervarix - vakcína proti papilomavirům
Reklamním spotem provádí žena, která informuje o možnosti bezplatného očkování proti HPV virům pro třináctileté dívky. Na obrazovce se přitom střídají záběry šťastných matek s jejich dospívajícími dcerami. V závěru reklamy je zmíněna účinnost vakcíny a pobídka k očkování.
Ivan Douda: Jednoduché zpracování umožňuje předat informaci o možnosti preventivního očkování a o jeho bezplatnosti. U běžného občana by neměla vzbudit zvláštní emoce či výhrady. Slovo rakovina přitom zajišťuje, že reklama přitáhne pozornost a bude emotivně působit.
Prevenar - vakcína proti pneumokoku
První záběr je na tmavý dětský pokojíček, ve kterém se míhají stíny. Komentář varuje před rizikem nákazy pneumokokem. Vylekaná maminka vběhne do pokoje, kde se při zmínce o očkování rozjasní a vystrašené miminko se začne usmívat.
Ivan Douda: V tomto případě jde o emotivnější zpracování. Může na rodiče působit agresivněji, jelikož pracuje s motivem strachu o zdraví miminka. Přestože se podle mě jedná ještě o přijatelnou intenzitu, u úzkostnějších nebo ideologicky vyhraněných lidí může probudit pocity nelibosti a obav.
FSME-Immun - vakcína proti klíšťové encefalitidě
V reklamě se děti objevují v roli poučovatelů svých rodičů o správné prevenci. Střídají se v popisu rizikových činností a vysvětlují, proč je dobré, aby se kromě dětí nechali očkovat i dospělí. Na konci kamera zabere zahanbené rodiče, kteří plni výčitek hledí do země.
Ivan Douda: Použití dětí v reklamě je vždy citlivou věcí. Zde je navíc obrácením rolí, kdy děti "vychovávají” rodiče k zodpovědnosti, dosaženo několika zajímavých účinků. Například se zvyšuje apelace na dospělé, absurdnost situace podtrhuje sdělení, že i rodiče mají uvažovat o očkování.
* Jakým informacím o očkování věřit?
* Kdy a proti čemu má cenu investovat do preventivní injekce?
* Jaká jsou rizika očkování, o kterých se nemluví?
* A proč může sluníčko změnit investici do očkování ve vyhozené peníze?
Více informací si přečtěte v novém vydání časopis TÝDEN, které vychází v pondělí 16. července 2012.