Internet děsí rodiče. Kde čerpat relevantní informace?

Zdraví
27. 4. 2013 17:15
Rodiče by měli položit své otázky lékaři. Na internetu často nemusejí najít přesnou odpověď.
Rodiče by měli položit své otázky lékaři. Na internetu často nemusejí najít přesnou odpověď.

Po roce od zavedení úhrady očkovaní proti HPV viru je proti rakovině děložního čípku naočkováno téměř 80 procent třináctiletých českých dívek. Podle pediatrů přicházejí rodiče nejen se zájmem o prevenci, ale také s obavami a otázkami týkajících se vakcín. "Největší problém představuje internet, kde rodiče čerpají mylné informace z neověřených zdrojů a jsou zbytečně vyděšeni," podotýká předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová. 

Jak poznat webové stránky s relevantními informacemi o problematice očkování proti HPV viru?

Kvalitu můžeme posuzovat jednak podle toho, kdo provozuje stránky, kdo je jejich garantem, zda má stránka odborného garanta v podobě českých lékařských společností. Pozná se to také podle toho, že to, co se tam říká, má odkaz na věrohodný zdroj, například v podobě center dozoru nad výskytem infekčních chorob na evropské i celosvětové úrovni.

Kde je možné objektivně studovat výskyt nežádoucích účinků?

Jestliže se chcete informovat o tom, jaký je výskyt reakcí a nežádoucích účinků po tomto očkování, existuje celosvětový systém dozoru, takzvaný VAERS, který poskytuje databázi ze všech zemí světa, kde se bedlivě sleduje, zda někde nedošlo k vyšší incidenci nežádoucích reakcí. V České republice sleduje léky i očkovací látky Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Lékařka Hana Cabrnochová.Jaké jsou nejčastější mýty spojené s očkování proti HPV viru, se kterými rodiny do ordinace pediatrů přicházejí?

Nejvíce odstrašující je mýtus, že někde došlo k úmrtí po očkování. To jsou údaje, které jsou nepravdivé. V každé populaci může dojít k úmrtí, ale víme, že stejné případy probíhají i v populacích, kde očkování neprobíhá. Nemáme v tuto chvíli žádná data, která by ukazovala na vyšší výskyt úmrtí v ročnících, kterých se očkování týká.

Proč se očkuje zrovna skupina třináctiletých dívek?

Věková skupina třináctiletých dívek je skupina dívek, které se o své pohlavní zdraví začínají zajímat. Je to obvyklé, že menstruují, otevírá se téma pohlavního života, dívky si o tom mezi sebou povídají. Je to lepší než očkovat devítileté děti, kde riziko pohlavního přenosu je minimální. Proto byla zvolena tato věková skupina.

Je lepší nechat rizika a přínosy očkování proti HPV viru vysvětlit lékařem, nebo je vhodnější, aby si rodiče s dívkami promluvili sami?

Dívky v tomto věku mají často negativní postoj vůči informacím, které získávají od svých rodičů. Daleko více se orientují na kamarádky, časopisy a tak dále. Ne vždy je proto jednoduché a možné, aby si matka s dcerou dokázaly o těchto intimních věcech popovídat. Je-li to možné, rozhodně to doporučujeme.

Preventivní program v ČR:

Od dubna 2012 se mohou nechat třináctileté dívky očkovat proti lidským papilomavirům z veřejného zdravotního pojištění. Česko tak patří mezi 19 zemí Evropské unie, které zavedly tento preventivní program.

Na českém trhu jsou k dostání dvě vakcíny, z nichž každá poskytuje různé benefity. Vakcína s názvem Silgard chrání ze 70 procent před rakovinou děložního čípku a zároveň také před pohlavními bradavicemi, které jsou v české populaci velmi časté. Vakcína Cervarix poskytuje pouze onkologickou prevenci, ale zato dokáže zabránit až 93 procentům případům nemoci. Je pouze na rodině, jakou možnost zvolí. Obě dvě vakcíny jsou v celé výši hrazeny pojišťovnami.

Foto: Lucie Pařízková, ČTK/CandyBox/J.M. Guyon

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ