Nevhodná kombinace léků dovede k selhání organismu, mnohdy s trvalými následky, tisíce Čechů ročně. Polykají volně dostupné léky i ty na předpis a chemický koktejl "vylepší" alternativními postupy. Jste ohroženi i vy?
Ladislav a Květa Kropíkovi z Hradce Králové jsou už v důchodu a jejich lékovka obsahuje, jako u většiny starších lidí, pořádný arzenál předepsaných pilulek. "Beru jich osm - na vysoký tlak, cholesterol, štítnou žlázu, žaludek nebo třeba hučení v uších," vypráví paní Květa. Její manžel je na tom ještě hůř. K pěti lékům, které polyká dlouhodobě (na arytmii, cholesterol či dnu), mu v poslední době přibyly ještě prášky spojené s onkologickou léčbou. "Mám rakovinu močového měchýře, beru léky na bolest nebo třeba na zvracení. Když jsem dostal antibiotika, tak se tloukla asi s lékem na srdeční arytmii, udělalo se mi tak špatně, že jsem se jich musel hned zbavit," říká.
Právě senioři jsou nejčastějšími oběťmi nebezpečných kombinací léků, do potíží se však dostávají i mnohem mladší. Vždyť už mezi žáky na druhém stupni užívá podle posledního průzkumu Českého zdravotnického fóra léky až polovina dětí, a to hlavně na bolest, alergie, ale třeba i na hubnutí nebo úzkost.
Záludné kombinace
"Říká se, že čtyři léky a více už představují problém. Nedávno jsem přijímala pána, který jich bral osmnáct," říká gerontoložka Iva Holmerová. Podle informací nově vzniklého Ústavu lékového průvodce každý klient domova pro seniory denně konzumuje v průměru jedenáct tablet. Přitom čím více prášků, tím větší je nebezpečí, že jejich kombinace ublíží.
A Češi si léků rozhodně neupírají, v některých oblastech jejich užívání jsme dokonce na špici. Podle mezinárodních statistik patříme mezi největší evropské pojídače volně prodejných léků proti bolesti hned za Dány a Slováky. A podobně jsme na tom ve spotřebě prášků na krevní tlak.
CELÝ TEXT ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU INSTINKT, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 4. ČERVNA.