
Česká kardiologická společnost vydává publikaci pro nemocné se srdečním selháním a šíří osvětové materiály.
"Mottem je důraz na prevenci nemocí srdce a cév, příklon ke zdravému životnímu stylu a podání ruky pacientům. Měli by vědět, že diagnostika a léčba se zdokonalují a lékaři umějí život nemocných prodloužit a jeho kvalitu zlepšit," řekl přednosta první interní kliniky kardio-angiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně profesor Jiří Vítovec.
PSALI JSME: Umělé cévy v těle pulsují stejně jako cévy normální
Chronické srdeční selhání je epidemií třetího tisíciletí. Funkce srdce jako pumpy při něm klesá. Projevuje se to hlavně dušností při námaze, později i v klidu, zvýšenou únavností a otoky nohou. Choroba zhoršuje kvalitu života nemocných, je příčinou častých a opakovaných pobytů v nemocnici. Ve vyspělých zemích postihuje 0,4 až dvě procenta obyvatel, ve skupině nad 70 let až deset procent.

Novinkou posledních let je domácí telemonitoring, tedy sledování funkce srdce nemocného na dálku.
I s tímto onemocněním, pokud je správně léčeno, může nemocný normálně žít. Vhodný je mírný pohyb, alespoň třikrát až čtyřikrát týdně. Nejsou doporučena fyzicky namáhavá zaměstnání, pobyt v horkých provozech a noční směny. Ve stravě je nutno omezit sůl, tedy i trvanlivé a konzervované potraviny plné soli. Naopak je třeba zařadit čerstvé potraviny, zeleninu, bílá masa, ryby, celozrnné výrobky, z tuků olivový olej.
Foto: profimedia.cz, Lucie Pařízková