Polovinu léků prodávaných na internetu tvoří podle Světové zdravotnické organizace padělky, které bývají pro spotřebitele nebezpečné. Podvodníci se zaměřují hodně na léky proti vážným chorobám, jako jsou rakovina či malárie, a na přípravky podporující mužskou sexualitu a další tělesné a duševní funkce, uvedl francouzský server listu Metro.
"Falešné či padělané léky se objevují po celém světě. Může se jednat o nebezpečné směsi toxických látek či neaktivní a neúčinné přípravky. Určité léky však obsahují některou z deklarovaných aktivních látek a podobají se tak hodně pravému produktu, že ošálí i lékaře a pacienty," upřesnila WHO.
Množství falešných léků stoupá. Bezpečnostní orgány podle Evropské komise loni zabavily na hranicích Evropské unie 27 milionů padělaných léků, zatímco v roce 2010 to byly tři miliony.
"Nákupem léků na internetu pacienti ohrožují své zdraví a bezpečnost. Konzumují totiž prostředky, které neobsahují žádnou aktivní látku, nebo mají této látky málo či naopak příliš, nebo dokonce obsahují škodlivé látky," zdůraznil představitel farmaceutického průmyslu ve Francii Philippe Lamourex.