Konopí dokáže léčit řadu nemocí, možná i rakovinu, přesto se k němu čeští pacienti nemohou dostat legálně. Z pohledu zákona jsou narkomany, i když konopí nijak nezneužívají.
Roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, migréna, anorexie a zelený zákal, to jsou jen některé z nemocí, které konopí léčí. Jejich výčet je mnohem delší. Úspěšně lze konopí použít v paliativní medicíně, kdy pomáhá umírajícím výrazně zlepšit kvalitu jejich života.
"Konopí je účinnější, bezpečnější a levnější varianta léčby," je přesvědčený profesor Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Konopím se na rozdíl od jiných léků nedá předávkovat a jeho vedlejší účinky jsou minimální. Aby došlo k předávkování, musel by člověk během jedné hodiny sníst řádově několik kilogramů konopí.
Léčebné účinky konopí zná lidstvo už tisíce let. Konopí používaly mnohé starověké civilizace jak při léčbě lidí, tak i zvířat. Konopím se léčila i britská královna Viktorie, které pomáhalo tlumit menstruační bolesti. Dokonce v komunistickém Československu probíhal intenzivní výzkum konopí na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zdejší vědci už tenkrát objevili jeho výrazné antibakteriální účinky.
Pozor na psychózu
V současnosti je tato rostlina znovu v centru pozornosti vědců. Její pozitivní účinky jsou popsány ve více než 30 tisících vědeckých pracích. "Není sporu o tom, že je konopí léčivou látkou. Řada běžně užívaných analgetik má nepoměrně vyšší závislostní potenciál než konopí," říká Tomáš Zábranský, vedoucí pro vědu a výzkum Centra adiktologie ve Všeobecné fakultní nemocnici Univerzity Karlovy.
S úspěchem lze konopí použít také při tlumení bolestí a křečí, léčbě revmatoidní artritidy, Crohnovy choroby, epilepsie a některých psychiatrických diagnóz. Zde je však nutná opatrnost. U někoho může vést dlouhodobá každodenní konzumace konopí k rozvoji psychóz.
Pomáhá, ale nelegálně
Konopí a konopné látky, takzvané kanabinoidy, dokážou subjektivně, ale i objektivně zlepšit stav nemocných a lze je použít místo jiných léků. To se týká mimo jiné pacientů s roztroušenou sklerózou.
Konopí užívají pacienti v různých formách. Vedle obvyklého kouření je také přijímají mleté v jídle nebo pijí jeho výtažky, případně používají konopné masti a mýdla. Konopí ani přípravky, které se z něj vyrábějí, však u nás nejsou registrovány jako léky. Legálně se dá koupit pouze konopná kosmetika, která se však vyrábí z technického konopí. To má nulový nebo zcela minimální obsah THC (hlavní účinná látka konopí). Jedinou možností pro nemocné, jak získat konopí, je načerno si ho vypěstovat nebo si ho jinak protizákonně opatřit.
"Chronicky nemocní mají mít možnost si konopí bezpečně obstarat, ale také si ho pěstovat a upravovat podle svých potřeb," je přesvědčená Kafková.
Bude léčit rakovinu?
Studie u zvířat prokázaly, že konopí zcela vyléčilo až třicet procent nemocných s nádorovým onemocněním. "Kanabionidy jsou schopné léčit některé nádory. Zabíjejí rakovinotvorné buňky a zdravé nechávají žít. Testy na zvířatech mají velmi dobré výsledky. Ale ke klinickému použití v medicíně vede ještě dlouhá cesta," vysvětluje profesor Lumír Hanuš. Podle něj by bylo předčasné konopí nyní považovat za nový lék proti rakovině. "Máme však dobrou perspektivu do budoucna," dodává.
Více se o léčbě konopím dozvíte v aktuálním vydání časopisu Instinkt, který vyšel 22. dubna.
Foto: Profimedia