Kontaktní čočky nosí v Česku přibližně 150 tisíc lidí. A zhruba každý druhý má kvůli jejich špatnému užívání zdravotní potíže. Ukázal to aktuální výzkum mezi stovkami uživatelů.
Pálení či řezání v oku, zarudnutí oka, ale také záněty spojivek, zhoršené vidění nebo záněty rohovky. Podle rozsáhlého internetového průzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize, do něhož se zapojilo 745 lidí, má zdravotní potíže s kontaktními čočkami více než 60 procent jejich uživatelů. Nejčastěji - bezmála v sedmdesát procentech případů - lidé uváděli zmiňovaný pocit řezání či pálení v oku a zarudnutí očí.
Výjimečné ovšem nejsou ani závažnější zdravotní komplikace, které mohou skončit trvalým poškozením zraku. Ostatně 14 procent lidí uvedlo v průzkumu v souvislosti s nošením čoček zhoršené vidění. Mezi velmi rizikové onemocnění patří rohovkový vřed.
"Jde o závažný povrchový zánět rohovky, který vzniká při defektu povrchové vrstvy rohovky a za přítomnosti bakterií, virů či plísní. Porušeným povrchem proniká infekce rychle do hlubších vrstev rohovky. Může dojít i k jejímu proděravění, takže se infekce šíří do nitra oka," sdělila Šárka Skorkovská, primářka brněnské kliniky NeoVize. "Vřed se šíří velmi rychle, i po včasném podání antibiotik se často hojí jizvou, která může následně bránit vidění. Někdy je nutné provést dokonce transplantaci rohovky."
Streptokoky i pseudomonády
Obě oční kliniky provedly i testy, aby zjistily, co se skrývá mezi mikroorganismy nahromaděnými pod kontaktními čočkami. V některých případech ukázaly výsledky laboratorních stěrů přítomnost stafylokoků, streptokoků a pseudomonády, které mohou způsobovat vážné zdravotní potíže. Příčinou je, že mnozí lidé nosí kontaktní čočky déle, než je doporučená doba, nedbají o správnou hygienu při jejich aplikaci a zanedbávají pravidelné oční kontroly.
Například prošlé oční čočky používalo šedesát procent lidí, kteří se průzkumu zúčastnili. Téměř polovina osob se někdy dostala do situace, kdy si nemohla před nasazením či vyjmutím čoček umýt ruce. Někdo dokonce uchovává čočky v obyčejné vodě místo ve speciálním dezinfekčním roztoku anebo ve fyziologickém roztoku. "Samotná voda čočky ničí, protože v ní mohou nabobtnat. A izotonický roztok, pokud neobsahuje dezinfekční prostředek, je živná půda pro jakékoli bakterie," konstatovala Lucie Valešová, primářka pražské kliniky DuoVize.
Líhní nebezpečných bakterií je také pouzdro na čočky, které mnoho lidí používá neúměrně dlouho. Podle odborníků by se mělo měnit alespoň jednou za měsíc, tedy spolu s každým novým zakoupeným roztokem. To ovšem dodržuje přibližně pouhá třetina osob, jak ukázal aktuální průzkum. Mnoho lidí s čočkami rovněž usne, což je podle odborníků vyloženě nebezpečné.
Riziko internetového prodeje
Podle Pavla Stodůlky, přednosty sítě očních klinik Gemini, může problém nastat také tím, že si lidé kupují kontaktní čočky přes internet. Střídají různé typy čoček podle výhodnosti nabídky, řídí se cenou a tím, co nosí jejich známí. Daný typ čočky si předem nevyzkoušeli a neporadili se ani s odborníkem.
"Pokud zvolí těsnou kontaktní čočku, bude na oku příliš přilepená. Čočka bude mít nedostatečný pohyb, tudíž i špatnou výměnu slzného filmu, v němž se budou hromadit odumřelé buňky. Tím se startuje koloběh komplikací spojených s nošením čoček," uvedl před časem Stodůlka.
Pokud se někdo nedokáže o své kontaktní čočky správně starat a nedodržuje základní hygienická pravidla, měl by podle lékařů raději používat brýle, případně podstoupit laserovou operaci očí.