Kouřením zničená DNA? Obnova je možná, tvrdí vědci

Zdraví
22. 9. 2016 18:07
Kouření ničí zdraví (ilustrační foto).
Kouření ničí zdraví (ilustrační foto).

Není novinkou, že kouření vážně ničí a ohrožuje zdraví. Kam se člověk podívá, všude kolem něj jsou různé plakáty nebo články s upozorněním, jak jsou cigarety škodlivé a co způsobují. Vědci z Harvardu to potvrzují. Jejich aktuální výzkum ukázal, že závislost na nikotinu vážně poškozuje DNA, ale její obnova není nemožná.

Vliv cigaret na lidské tělo dlouhodobě leží v žaludku vědcům i lékařům. Ti pravidelně provádějí nové výzkumy, kterými se snaží varovat lidi před škodlivostí těchto látek. Podobně je na tom i skupina vědeckých pracovníků z Harvardu, která přišla s novým objevem.

Ti zjistili, že kouření zásadně poškozuje lidské geny a v jejich DNA zanechává jasně zřetelné jizvy. Z jejich rozsáhlého výzkumu vyplývá, že škodliviny z cigaret dokáží změnit celou funkčnost DNA, což často vede k obávaným nemocem jako je například rakovina, srdeční a plicní choroby.

"Máme přesvědčivé důkazy o tom, že to má dlouhodobý dopad na naši molekulární stavbu a následky se mohou projevit po dobu delší třiceti let," uvedl pro NBC News Roby Joehanes z harvardské lékařské fakulty.

Tělo se samo vyléčí

Co ovšem odborníky překvapilo je fakt, že většina škod na lidském organismu způsobených touto neřestí mohou po čase zmizet. Harvardská studie, která zkoumala vzorky krve od 16 tisíc dobrovolníků, zjistila, že většina poškozených genů se začne vzpamatovávat po pěti letech, pokud se lidé zbaví jednou pro vždy jejich zlozvyku. Podle Joehanese je to tím, že tělo začne dávat do pořádku a pomalu se samo vyléčí.

Celý proces ale není snadný a trvá velice dlouho. "Neméně důležité je naše zjištění, že přes skoncování s cigaretami stále vidíme jejich účinky na exkuřákově DNA," uvedla doktorka z výzkumného týmu Stephanie London z Národního institutu Environmental Healt Sciences.

Kouření je největší příčinou zbytečných onemocnění. NBC News uvedlo, že ročně zabije více než 480 tisíc Američanů, globálně se jedná o šest milionů lidí. Většinou umírají právě na již zmíněné choroby.

Autor: - mel -Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ