Lékaři varují: Chlór škodí zdraví, vyhněte se bazénům

Zdraví
18. 4. 2011 16:16
Plavání v chlórované vodě není pro mladší děti zdravé, varuje Česká pediatrická společnost.
Plavání v chlórované vodě není pro mladší děti zdravé, varuje Česká pediatrická společnost.

Plavání je zdravé, ale chlór používaný k dezinfekci vody naopak škodí. Lékaři proto varují: buď choďte do bazénů čištěných bezchlórovými prostředky, nebo se koupejte jen ve vaně. Chlór ve spojení s dalšími látkami totiž způsobuje astma, alergie, záněty průdušek, ekzémy či gynekologické potíže.

Hlavní vinu však nenesou dezinfekční prostředky. Nezdravé prostředí vzniká až při spojení kyseliny chlorné s dusitany, které se do bazénu dostanou s močí a potem návštěvníků. Vzniká tak zdraví škodlivá sloučenina trichloramin, díky níž šíří chlór svůj typický zápach v okolí plaveckých bazénů. 

Aerosol na hladině

"Navíc narušuje ochrannou funkci sliznice průdušek, přes kterou do organismu ve zvýšené míře pronikají alergeny. Tyto pochody následně vedou k rozvoji průduškového zánětu," vysvětluje alergoložka a imunoložka Jiřina Chládková z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Riziko použití chlóru však spočívá i v tom, že drží nečistoty na hladině, kde je poté plavci vdechnou.

Ekzémy, astma, záněty průdušek či gynekologické potíže. To vše může způsobit chlór v bazénu.Nebezpečí se však neskrývá jen v krytých, ale také nekrytých bazénech. "Nedávno bylo zjištěno, že se zvýšeným rizikem astmatu a zánětu průdušek je spojeno i časté využívání venkovních nekrytých bazénů dezinfikovaných chlórem," říká Chládková, která zároveň upozorňuje, že koupání může vyvolat i kožní problémy jako ekzém či vyrážky.

Chlór totiž dokáže změnit pH těla a tím narušit přirozenou rovnováhu. Podle gynekologa Tomáše Vaňatky jsou ohroženy zejména ženy. "Chlór má negativní vliv na pochvu, kde může dojít k rozmnožení patogenů. To pak vede ke vzniku výtoku," tvrdí Vaňatka.

Pozor na dětské zdraví

Negativně se k použití chlóru v bazénech staví i Americká akademie pediatrů a Česká pediatrická společnost. Podle jejich závěrů totiž plavání v prvních letech života vede k porušení správného fungování dýchacích cest. "Nedávno byl popsán statisticky významně zvýšený výskyt bronchiolitidy u dětí, které v bazénech s chlórovanou vodou absolvovaly plavecké kursy před dosažením věku dvou let," tvrdí Česká pediatrická společnost.

Je však paradox, že plavání je doporučováno lidem s astmatem a záduchou jako jeden z nejvhodnějších sportů. "Je velmi pravděpodobné, že toto doporučení bude muset být přehodnoceno, pokud se plavání provozuje ve vodě, která je desinfikovaná chlórem," píše se ve zprávě.

Bezchlórová dezinfekce:

Česká pediatrická společnost doporučuje dezinfikovat bazény jinou metodou než pomocí chlóru. Jaké jsou možnosti?

 

1. UV lampa. Tato metoda sice snižuje výskyt chemikálií ve vodě, ale nedokáže zajistit průzračnost vody. Musí se navíc používat přípravek proti tvorbě řas.
2. Ozon. Podle odborníků ozonizace nedokáže zajistit dlouhodobou dezinfekci a v případě havárie je navíc látka nebezpečná pro lidské zdraví.

3. Peroxid. Tento způsob není příliš spolehlivý v hubení mikroorganismů a z vody rychle vyprchá. Je potřeba proto používat stabilizátory.

4. Elektrolýza slané vody. Při této metodě se do vody uvolňuje chlór obsažený v soli. Metoda je šetrná k životnímu prostředí, ale je potřeba mít bazén odolný vůči slané vodě.
5. Dezinfekce na bázi polymerů. Tento prostředek je šetrný k  bazénu i zdraví plavců, nedráždí alergiky a astmatiky. Je účinný proti řasám a nedráždí pokožku. Jeho pořízení však může být nákladnější než koupě klasické chlórové dezinfekce.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ