Lidé často trpí víc kvůli své neinformovanosti

Zdraví
3. 11. 2010 12:47
Hemodialýza v nemocnici není jediná možnost, jak se léčit při selhání ledvin.
Hemodialýza v nemocnici není jediná možnost, jak se léčit při selhání ledvin.

Více než dvě třetiny pacientů, kteří mají problémy s funkcí ledvin, neznají všechny možné způsoby léčby. Přizpůsobují tak život pouze jedné variantě, která nemusí všem nemocných zcela vyhovovat. Problém není jen v lékařích, ale také v pacientech, kteří se o svou nemoc nezajímají a k odborníkům přicházejí na poslední chvíli.

V Česku je přes osm tisíc lidí, jejichž život po selhání ledvin závisí na lékařské péči. Drtivá většina z nich se automaticky podrobuje hemodialýze, při které nemocný několikrát do týdne dojíždí do nemocnice na několikahodinové pročištění krve. Existuje však i druhá možnost v podobě peritoneální dialýzy, kterou si nemocný obstarává doma sám.

Domácí dialýza Hemodialýza
Dializační přístup Hadička z břicha Jehly v paži
Operace Ano Ano
Kdy se provádí 4krát denně cca 30 minut 3krát týdně cca 4 hodiny
Dynamika léčby Pozvolná Nárazová
Společnost Přirozené sociální vazby Nemocní lidé, lékaři
Sociální kontakt Stejný jako před léčbou Pacienti
Plavání S pomůckou Ano
Dieta Mírná dieta Ano
Podle České nefrologické společnosti se oba typy dialýzy hodí pro 70 procent pacientů. Ve skutečnosti však domácí dialýzu využívá jen osm procent z nich, a to přesto, že umožňuje udržet si svůj dosavadní životní styl. "Mnoho českých pacientům má však stále strach ze samostatnosti a chce, aby se o něj pečovalo," řekl Vladimíř Tesař z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Zásadní problém však tkví v nedostatečných a zkreslených informacích, které se k lidem dostanou. Nemocní přicházejí k lékařům v pokročilých fázích nemoci a důležitá rozhodnutí tak činí pod velkým psychickým tlakem.

"Odborník samozřejmě doporučí léčbu, ale ve svém rozhodnutí často nemůže zohlednit to, jaký má pacient životní styl, co dělá za práci či jakou má rodinou situaci," vysvětluje přimářka dialyzačního oddělení Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze Alena Paříková. "Rozhodnout se musí pacient sám na základě všech aspektů léčby," dodává.

Podle Tesaře se čeští pacienti nezajímají o své choroby a nepožadují od svých lékařů, aby jim do hloubky vysvětlil možnosti léčby a jejich možné následky. "Pane doktore, rozhodněte. To je typický přístup pacientů a není správný," tvrdí Tesař. Pacient by se měl ptát, zajímat se, nechat si vysvětlit argumenty pro a proti, aby se na základě nich mohl rozhodnout. "Pro střediska je samozřejmě výhodnější léčit nemocné hemodialýzou, protože potřebují naplnit svou kapacitu," vysvětluje tesař. "Jenže zde nejde o peníze, ale o humanizaci medicíny a pacientova práva," dodává.

Hemodialýza

Metoda, při které dochází k náhradě funkce ledvin. Pacient třikrát týdně dojíždí do dialyzačního střediska, kde se pomocí jehel připojí na přístroj, který mu za čtyři hodiny pročistí krev. Nevýhodou této léčby je to, že je časově náročná a krev se čistí nárazově, což je pro lidský organismus nepřirozené.

Peritoneální dialýza

Tuto metodu provádějí pacienti samostatně. Pacient má voperovanou hadičku do břišní dutiny, díky které se připojuje na roztok určený k čištění krve. Tento úkon pacient provádí čtyřikrát denně a zabere mu 20-35 minut. Potřebný materiál rozváží výrobce, a to buď přímo domů nebo na aktuální místo pobytu pacienta.  Metoda však není vhodná pro všechny pacienty. 

 

Více na www.domaci-dialyza.cz

Další čtení

Rehabilitace hrazená zdravotními pojišťovnami nestačí. Řešením je projekt „Rehabilitace i pro další“ v Borůvce Praha o.p.s.

Zdraví
3. 4. 2025

Matcha na vzestupu: Kyosun hlásí rekordní růst a očekává sklizeň 2025

Zdraví
3. 4. 2025

Šance pro Česko! Jak snížit škody způsobené kouřením a zachránit životy?

Zdraví
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ