Epidemie diabetu
Lidstvo má nakročeno k jedné miliardě nemocných cukrovkou
04.06.2016 06:05 Původní zpráva
Svět sužuje pandemie diabetu. V současnosti je nemocných 8,5 procenta dospělých lidí. Ročně umírá na cukrovku 3,5 milionu lidí. Polovina pacientů o své nemoci neví.
Amputace nohou, slepota, selhání ledvin, infarkty, mrtvice. To jsou hlavní rizika diabetu, lidově cukrovky. Ještě v roce 1980 ho na zeměkouli mělo 108 milionů lidí, tedy asi 4,7 procenta světové populace. Dnes je to 422 milionů, tedy asi osm a půl procenta. V roce 2035 by se počet nemocných mohl přiblížit k jedné miliardě. Osmdesát procent nemocných na svůj neduh zemře. Samotný diabetes snižuje naději dožití o šest let, v kombinaci s kardiovaskulárními nemocemi o dvanáct. "Diabetes je hlavní epidemie jednadvacátého století," řekl při návštěvě prahy jeden z nejvýznamnějších světových diabetologů, Kanaďan Bernard Zinman.
Devadesát procent nemocných má cukrovku druhého typu (Viz Co je diabetes). Je to civilizační choroba, které se dá předejít. Způsobuje ji obezita. Stačí se hýbat a udržovat si zdravou váhu. Jenže právě s tím má čím dál tím víc lidí problém. Náš životní styl je sedavý a zatím to nevypadá, že by se to mohlo brzo změnit.
Ohrožení ostrované
V České republice je podle dat Světové banky diabetiků asi 7,4 procenta. Společně Kanadou a Německem nás to řadí na 129. místo na světě. Čili okolo středu. V podílu nemocných diabetem tradičně vedou ostrovní státy. Vloni byl první Mauritius s dvaadvaceti procenty. Zní to logicky. Na ostrově toho člověk nachodí méně než na pevnině. Většina obyvatel Mauritia jsou navíc etničtí Indové, kteří mají společně s Polynésany k diabetu vrozený sklon. Nic takového se ale nedá říct třeba o obyvatelích Saudské Arábie, kde je nemocných dvacet procent lidí.
V rozvinutých zemích se cukrovka dá zvládat ještě celkem dobře. Pokud pacient dá na rady lékařů, může s ní žít bez velkých obtíží. Velký problém budou mít ale v blízké budoucnosti země, jako je Indie. Tam ji v současnosti má 9,3 procenta nemocných. V roce 2035 by to ale mohlo být až čtrnáct procent.
Daně nefungují
Zdravotní pojištění má jen asi deset procent Indů. Podobně je to v dalších rozvojových zemích. Když žijete ze dvou dolarů na den, je léčba, která vás přijde denně na dolar, velký problém. Cukrovka druhého typu se přitom dá málokdy zvrátit. Na počátku onemocnění může pomoci zhubnout − údajně stačí i pět procent hmotnosti −, začít se víc hýbat, případně chirurgické zmenšení žaludku. Většina pacientů ale zůstane nemocných do konce života.
Jediná možnost je prevence. Místo eskalátorů stavět schody. Místo limonády pít vodu nebo neslazený čaj. Místo hamburgeru obědvat salát. Sladká jídla nejsou nebezpečná, poněvadž obsahují cukr. Cukr diabetes nezpůsobuje.
Sladká jídla jsou ale energeticky bohatá, takže se po nich přibírá. Proto některé státy zavádějí daně ze sladkých limonád. Příliš ale nefungují. Třeba v Mexiku snížila daň z cukru jeho spotřebu jen o ekvivalent jedné kostky za den na hlavu.
Co je diabetes |
Diabetes mellitus je onemocnění, při němž slinivka buď neprodukuje inzulin, nebo naše tělo na inzulin nereaguje. Inzulin je hormon, který řídí hladinu krevního cukru glukózy v krvi, konkrétně říká buňkám, aby ho spotřebovávaly. Diabetici mají glukózy dlouhodobě nadbytek, což poškozuje spoustu systémů v těle. Ohrožené jsou zejména nervy a cévy. Diabetu jsou tři typy. Slinivka pacientů s prvním typem, resp. takzvané beta buňky v morfologicky odlišných oblastech slinivky, kterým se říká Langerhansovy ostrůvky, inzulin vůbec neprodukuje. Pacienti s nejrozšířenějším druhým typem mají beta buňky v pořádku. Jejich tělo na ně však nereaguje. Existuje ještě těhotenský diabetes, který po porodu většinou zmizí. |
V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN SI PŘEČTĚTE ROZHOVOR O EPIDEMII CUKROVKY S KANADSKÝM DIABETOLOGEM BERNARDEM ZINMANEM. VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 6. ČERVNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.