Nejspíš jsme našli možný lék proti spavé nemoci, oznámil tento týden tým kanadských a skotských vědců. Nemocí, kterou přenáší moucha tse-tse na africkém kontinentě, se ročně nakazí asi 60 tisíc lidí, polovina z nich zemře. Riziko však hrozí 60 milionům lidí.
Nová látka vyřadí z provozu enzym, který je nezbytný pro přežití parazita, který lidskou africkou trypanosomiázu způsobuje. Parazita, který napadá centrální nervový systém, přenáší moucha bodalka tse-tse. Vědci doufají, že by nový lék mohli začít testovat na lidech během osmnácti měsíců.
Dosavadní léky ubližují
K léčbě spavé nemoci zatím existují dva typy léků, ale oba mají závažné vedlejší účinky. Melarsoprol je založený na bázi arzeniku a zhruba pět procent pacientů jeho užívání nepřežije. Eflornithine je nákladný, vyžaduje dlouhodobou hospitalizaci, není účinný proti všem formám nemoci a zdá se, že si vůči němu paraziti dokážou vyvinout odolnost.
Protože lidé nakažení spavou nemocí jsou převážně z chudých venkovských oblastí Afriky, nemají farmaceutické firmy příliš velkou motivaci vyvíjet nové léky na tuto chorobu. Lidská africká trypanosomiáza je proto na špici seznamu takzvaných opomíjených nemocí Světové zdravotnické organizace.
Foto: Profimedia
Máme lék <span>na spavou nemoc,</span> věří vědci
Zdraví
3. 4. 2010 09:00
Spavou nemoc přenáší moucha tse-tse.
Autor: ČTK