Američtí vědci oznámili, že se jim zřejmě povedlo vyvinout lék, který by mohl být účinný při léčbě rakoviny prsu a slinivky břišní. Nová látka prý dokáže aktivovat imunitní systém, který se na rakovinné buňky zaměří a drtivou většinu jich dokáže zlikvidovat. Odborníci očekávají, že první klinické testy by se mohly odehrát na konci roku 2013.
Výsledky výzkumu University of Georgia a Mayo Clinic byly zveřejněny v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences. Podle vyjádření vědců jde o novou strategii při léčbě rakoviny, která je založena na sacharidovém charakteru buňky.
Když se v těle začne tvořit rakovinná buňka, zřetelně se změní složení cukrů na jejím povrchu, čímž se začne lišit od zdravých buněk. Imunitní systém však tyto změny neumí rozeznat, a proto na poškozenou buňku neútočí. Vědci na celém světě se desítky let snaží objevit systém, jak imunitní systém naučit rozpoznávat rakovinu a neničit přitom i okolní plnohodnotné buňky.
"Naše vakcína vyvolává silnou imunitní reakci organismu, takže může docházet k redukci až 80 procent nádoru," tvrdí ve studii její spoluautor Geert-Jan Boons z University of Georgia. Odborníci lék zatím testovali na myších, u kterých se objevily nemocné buňky s proteinem MUC1. Ten se velmi často objevuje také v lidském těle a tvoří až 70 procent rakovin včetně rakoviny prsu, slinivky břišní či dělohy.
Podle Boonse by se vakcína mohla používat jako doplněk chemoterapie u nádorů, které lékaři nemohou chirurgicky odstranit, nebo jako prevence proti návratu nemoci. "Jsme na začátku toho, že vznikne terapie, která naučí náš imunitní systém bojovat s rakovinou," tvrdí optimisticky Boons. "Pokud se navíc zkombinuje s včasnou diagnózou, je naděje, že se rakovina stane v budoucnu léčitelnou chorobou," dodává.