Asociace radí
Mozek se nejvíce rozvíjí do šesti let, mělo by se to využít
04.04.2015 14:30
Devadesát procent kritického vývoje dětského mozku se uskuteční zhruba do šesti let, největší potenciál je kolem tří let věku dítěte. Pro budoucí úspěch ve škole je proto zásadní rozvíjet dítě už v takto raném věku. Uvedli to zakladatelé České asociace pro aktivní rozvoj dětí (CAPARD). Chtějí veřejnosti ukázat, jak tyto vědecké poznatky využít v praxi.
Nedostatečná činnost mozku je podle asociace jednou z hlavních příčin, proč žáci ve škole neprospívají a dospělí selhávají v práci i v mezilidských vztazích. V předškolním věku mozek nejvíce reaguje na vnější podněty. "Při správné stimulaci se neurony významně propojují a díky tomuto propojení bude mozek aktivní a schopný se učit po celý život," uvedla asociace.
Jedním z jejích zakladatelů je Martin Chalupský, majitel české franšízy FasTracKids, což jsou programy pro rozvoj dětí od šesti měsíců do osmi let. Rodiče podle něj podceňují důležitost předškolního rozvoje. "I řada vysokoškolsky vzdělaných rodičů si myslí, že je to zbytečné a že by jejich 'příliš chytré' děti naopak ve škole šikanovali. Mým cílem je toto uvažování změnit a věřím, že se nám to díky aktivitám CAPARD podaří," uvedl.
Do dvou let je nejlepší období pro rozvoj motoriky a emočních a sociálních schopností. Slovní zásoba se nejvíce rozvíjí od dvou do šesti let a pro učení druhého jazyka je nejpříhodnější doba od narození do zhruba osmi až deseti let. V předškolním věku, mezi třemi a šesti lety, se nejlépe rozvíjejí matematické a logické schopnosti dítěte. Kolem druhého roku věku je nejlepší čas na rozvoj v oblasti hudby. Když se optimální období propásne, neznamená to, že by si člověk nemohl danou dovednost osvojit později. Bude to však od něj vyžadovat větší úsilí.
Asociace ve snaze přimět rodiče k aktivnímu zájmu o rozvoj dětí připravuje konference, workshopy i populárně naučné publikace. Konference s názvem Jak správně rozvíjet dětský potenciál je naplánována na 19. května do Prahy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.