Cévní mozková příhoda, laicky zvaná mrtvice, postihne ročně 35 tisíc lidí. Mrtvice je hlavní příčinou trvalé invalidity a třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Lékaři jsou schopní včasným zásahem většině pacientů pomoct tak, aby neměli trvalé následky, mnozí se ale do nemocnice dostanou pozdě. Často vlastní vinou, neboť sami nebo jejich blízcí podceňují, zlehčují nebo neznají příznaky a nezavolají včas pomoc.
Česká neurologická společnost tento týden zahájila třicetidenní kampaň, má mezi lidmi rozšířit povědomí o nemoci a jejích příznacích během Dní otevřených dveří v nemocnicích po celé zemi. Fungovat bude i emailová poradna info@mozkovaprihoda.cz.
"Cílem je přesvědčit zdravotníky i veřejnost, že cévní mozková příhoda musí být posuzována jako urgentní stav vyžadující co nejrychlejší přijetí do odpovídajícího zdravotnického zařízení a včasné zahájení léčby," shrnuje cíl kampaně předseda cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti Jiří Neumann.
Mrtvice častěji zabije ženy
Mrtvice nejčastěji postihuje lidi po 65. roce života, 85 procent případů CMP (cévní mozkové příhody) se vyskytuje u lidí starších 45 let, převážně u mužů. Ale až 60 procent případů CMP u žen (!) končí smrtí, což je dáno větším hormonálním zatížením žen (porod, přechod, léčba hormonální terapií, antikoncepce).
V Česku je proti zemím západní a severní Evropy trojnásobný výskyt CMP u lidí mezi 49 až 65 lety až trojnásobný.
Včasný lékařský zásah postiženého zachrání před trvalými následky. Takzvanou trombolýzu (metoda, kterou se rozpouští krevní sraženina) je nutné provést do 4,5 hodiny od prvních příznaků. Na akutní péči musí navázat rehabilitace, aby pacient nejen přežil, ale neklesla ani kvalita jeho života.
Mrtvice se hlásí předem
Letošní kampaň má upozornit na takzvanou tranzitorní ischemickou ataku (TIA), což je přechodná několik minut trvající porucha se stejnými příznaky jako CMP, nezanechává ale následky. Může se objevit dny a týdny před CMP, která už následky zanechá. Nemocní s TIA mají devětkrát vyšší riziko, že je postihne CMP, proto by po TIA měli neprodleně navštívit lékaře, aby je začal preventivně léčit, doporučil Neumann.
Nejčastější příznaky CMP a test pro rychlé rozpoznání
Nejčastější příznaky: slabost až ochrnutí nebo porucha citlivosti tváře a končetin zpravidla na jedné polovině těla, potíže s řečí nebo porozuměním řeči, náhlá porucha zraku, porucha ostrosti vidění, dvojité vidění, náhle vzniklá porucha rovnováhy nebo koordinace, náhlá, velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny.
Utrpěl váš blízký cévní mozkovou příhodu? Otestujte ho
Požádejte nemocného, aby se usmál, zapískal a ukázal zuby. U člověka s iktem klesne ústní koutek. Pokud se usměje, koutky nebudou symetrické.
Požádejte nemocného, aby natáhl ruce před sebe a otočil je dlaněmi dolů. Ochrnutá ruka obvykle rychle klesá.
Požádejte pacienta, aby řekl jednoduchou větu. Člověk s CMP toho není schopen, nebo bude slova komolit.
Foto: Profimedia