Lidé, kteří hodnotí své zdraví jako chatrné, mají větší riziko, že se u nich projeví demence či problémy s pamětí. V některých případech je rozvoj nemoci pravděpodobnější o 70 procent oproti lidem, kteří se cítí zdravě, varují vědci z univerzity ve francouzském Bordeaux ve studii uveřejněné v odborném časopisu Neurology.
"To, jak lidé hodnotí svůj zdravotní stav, by mohl být nový ukazatel pro lékaře poukazující na vyšší riziko vzniku demence i u lidí, kteří zatím žádné problémy nemají," tvrdí autor studie Christophe Tzourio z francouzské univerzity v Bordeaux.
Již předchozí studie ukázaly, že lidé hodnotící své zdraví jako slabé mají častěji kardiovaskulární problémy než ti, kteří si myslí, že mají dobrou imunitu. Ze stejného principu vychází i aktuální výzkum, na kterém se po sedm let podílelo přes osm tisíc lidí ve věku 65 let a více. Za sledované období se u 618 z nich rozvinula demence. Riziko vzniku nemoci přitom bylo o 70 procent větší u lidí, kteří si mysleli, že jejich zdraví je špatné.
"Víme, že lidé se silnými sociálními vazbami a aktivitami zmenšují toto riziko," tvrdí Tzourio: "Takže je možné, že pokud si někdo myslí, že není zcela zdráv, omezí kontakty s lidmi v okolí, což se může negativně odrazit na jeho kognitivních schopnostech."
Demence postihuje podle údajů České alzheimerovské společnosti zhruba 130 tisíc Čechů. Kvůli nedostatečné péči a špatné diagnóze představuje nemoc jeden z největších současných problémů v oblasti zdravotní a sociální péče. Podle Jakuba Horta z neurologické kliniky motolské nemocnice v Praze je počet nových případů demence vyšší než u cukrovky či rakoviny prsu. "Pokud se nic nezmění, v roce 2030 bude nemocných dvojnásobné množství," varuje.