Autorka knihy, jejímž hlavním tématem je toaleta, varuje okolí, že způsob, jakým usedáme na mísu, je špatný a škodlivý zdraví. Sedět bychom podle ní měli v poloze dřepu, při které se klade na střeva mnohem menší tlak. A pokud si na záchod jen obyčejně sedneme, celý proces tak akorát "zbytečně" prodlužujeme.
Giulia Endersová je německá mikrobioložka a expertka na lidská střeva, která svou teorii o "dřepu na toaletě" představila veřejnosti ve své nové knize. "Klasický sed na toaletě je důsledkem častějšího onemocnění hemeroidy a ostatními střevními nemocemi v Evropě, než v Asii," uvedla v rozhovoru pro The Guardian. Poloha dřepu se prý stále používá například na Blízkém východě, kde tedy tímto onemocněním trpí lidé méně.
"Více než miliarda lidí, jež na toaletu usedá v dřepu, nemá téměř žádné střevní potíže. Teprve tehdy, když jsme v dřepu či máme malou stoličku před toaletou, na které máme položené nohy, jsme ve správném úhlu," řekla expertka, která pracuje v Ústavu mikrobiologie ve Frankfurtu nad Mohanem.
Kniha, která by v Česku měla být v knihkupectví k dostání od září, se dále věnuje například vnímání vnitřního a vnějšího svěrače, jejichž ignorování vede ke špatnému fungování. Mimo to se zde prý objevují i pasáže pojednávající o vztahu duševního zdraví a zdravých střev. Tato "toaletní příručka" je autorčin debut a v Německu se pomalu stává populární - bylo prodáno již více než 200 tisíc kopií.