Naděje? Nově objevený lék prý změní léčbu rakoviny

Zdraví
3. 6. 2015 19:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pacienti s rakovinou, a to dokonce i ti, kterým doktoři předpovídají poslední měsíc života, mají nyní novou naději na úplné vyléčení. Experti z londýnské nemocnice představili v Chicagu na jedné z největších onkologických konferencí na světě  předběžné výsledky své několikaleté studie. Jejich nově objevený lék prokázal pozitivní účinky na více než polovině (58 procentech) z 950 testovaných pacientů. Léčba zvaná imunoterapie, by v budoucnu tak mohla nahradit chemoterapii a zachránit tisíce lidských životů.

U některých typů rakoviny zhoubné novotvary buď "pouze" ustoupily či zcela zmizely. Nové léky dokonce zabírají i na rakovinu v konečném stádiu, kdy už lékaři dávají pacientům jen pár posledních měsíců života.

"Jsme svědky toho, jak nové léky zabírají na různé druhy rakoviny. Jsem přesvědčen, že jsme na prahu nové éry v léčbě rakoviny," řekl pro Telegraph James Larkin, šéf výzkumného týmu z nemocnice The Royal Marsden, který studii vedl. Nejlepší účinky prokázaly léky (Nivolumab a Ipilimumab) proti rakovině plic a kůže, zlepšení zaznamenaly i u nádorového onemocnění mozku, jater, tlustého střeva či dělohy a vaječníků.

Jednašedesátiletá Vicky Brownová podstoupila testování nové léčby. Nádor prý po komibaci dvou léků nivolumabu a ipilimumabu nádor zcela vymizel.Nově objevená léčba má sice několik vedlejších účinků, mezi které patří například záněty, malátnost, ekzémy či problémy s játry, ale ve srovnání s dosavadní léčbou jsou obtíže minimální. "Asi polovina lidí na podání léků reagovala pozitivně. Rakovina ustoupila a my doufáme, že efekt vydrží a někteří pacienti se úplně vyléčí. Vypadá to jako obrovský skok v léčbě rakoviny," řekl pro The Australian Peter Johnson, šéf britského onkologického ústavu. Lékaři tak hovoří o přelomové léčbě a velkolepých výsledcích. Jde podle nich tak o jeden z největších objevů v léčbě rakoviny za celé desetiletí.

Imunoterapie je léčba, která využívá vlastního imunitního systému ke "zničení" nádoru. "Rakovina se rozvíjí, protože se dokáže ukrýt před imunitním systémem člověka a zatajit tak nebezpečí, které pro organismus představuje. Díky imunoterapii jsou rakovinné buňky opět viditelné," dodal Johnson.

Rentgenové snímky nádoru testovaného pacienta před a po léčbě.

Pokud i nadále v následujícím testování budou léky vykazovat pozitivní účinek, je třeba zajistit to, aby byla léčba cenově dostupná pro všechny pacienty. První fáze léčby, během které pacient dostane čtyři dávky léku, totiž vyjde v přepočtu zhruba na 3,3 miliony korun. Předpokládá se, že jeden z léků bude v Evropě dostupný již letos v létě.

Autor: - vop -Foto: , Daily Telegraph

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ