Násilné prostředí počítačových her včetně střílení nepřátel ovlivňuje podle amerických vědců reakce mladých mužů. Podle záznamů magnetické rezonance pouhé týdenní hraní otupuje emocionální reakce a zhoršuje paměť, tvrdí studie uveřejněná na výročním setkání Radiologické společnosti Severní Ameriky.
O škodlivosti násilných počítačových her se vedou debaty již roky. Některé spory skončily i před soudem, ale podle vědců neexistuje dostatek důkazů o tom, že hraní skutečně dokáže pozměnit funkci mozku.
Anketa:
Myslíte si, že násilné počítačové hry ovlivňují mozek?
Přispět k odhalení neurologických procesů během hraní se snaží i odborníci lékařské fakulty Indiana University ve Spojených státech. Vědci tam analyzovali mozkovou aktivitu u 22 mladých mužů pomocí magnetické rezonance.
Muži byli rozděleni na dvě skupiny - první hrála po dva týdny minimálně 10 hodin týdně násilné hry, druhá nepracovala na počítači vůbec. Vědci poté porovnávali mozkovou aktivitu před hraním her, během hraní a po dlouhodobém sezení před obrazovkou počítače. "Zjistili jsme, že po pouhém týdnu je přední část mozku méně aktivní. Tato oblast přitom zodpovídá za emocionální a agresivní chování," tvrdí vedoucí výzkumu Yang Wang.
Mladí muži, kteří svůj čas trávili hraním násilných her, měli také horší paměť a byli emocionálně otupělejší v porovnání s dobou, než začali s hraním. Američtí neurologové chtějí ve svém výzkumu pokračovat. "Věříme, že videohry mají na mozek vliv. Chceme přinést relevantní důkazy," dodává Wang.