Zimní období přináší podle neurochirurga Jiřího Chroboka z Nemocnice Na Homolce zvýšený počet úrazů páteře. Lidé si je nejčastěji způsobí při zimních sportech, pádech na náledí a autonehodách. V lepším případě si jen naštípnou či polámou obratle, v horším si poraní také míchu, což vede k ochrnutí. Pád je podle statistiků příčinou téměř 60 procent poranění, která si vyžádala nemocniční péči.
"Pádem na kluzkém chodníku jsou kvůli špatné pohyblivosti ohroženi hlavně senioři, proto by měli omezit pohyb venku, když meteorologové hlásí namrzání srážek," doplnil neurochirurg Luděk Prokop. Většina vážných zimních úrazů je podle něj z lyžování, poškozena bývá hlavně bederní páteř. Při sjezdovém lyžování bývá zraněna horní část beder.
Úrazy hrozí i sáňkařům a jezdcům na bobech, mívají poraněnu dolní část bederní páteře. Snowboardisté si při pádu nejčastěji zlomí kosti na rukou, pokud ale padnou prudce dozadu, mohou si těžce poranit i páteř. Zlomeniny obratlů hrozí také při bruslení při dopadu na led.
"Při sportování proto platí, že by lidé neměli přeceňovat své síly a měli by dělat jen to, co bezpečně umějí. Důležité jsou ochranné pomůcky - helma, chrániče, rukavice, vhodné oblečení a vybavení," shodli se oba lékaři. Samozřejmostí podle nich je správné seřízení lyží ve speciálních servisech. Nebezpečí hrozí i chodcům na sjezdovkách - při střetu s lyžařem mohou utrpět vážný úraz páteře, měli by se proto sjezdovkám vyhnout.
Chrobok upřesnil, že asi 30 procent poranění páteře doprovází poranění míchy. Zatímco polámané obratle umějí lékaři "spravit", přerušenou míchu nikoli. Léčba kmenovými buňkami je stále ve fázi experimentů na myších. Trendem v páteřní chirurgii je, stejně jako v ostatních chirurgických oborech, operace z malých řezů, kterými se zavádějí operační nástroje i implantáty. Pacienty to méně zatíží, rychleji se hojí a vracejí do života.
"Preferujeme techniky, které co nejméně zatěžují pacienta a umožňují kratší rekonvalescenci. Pomáhají nám v tom navigační operační systémy, které navádějí operátora co nejbezpečnější a nejšetrnější cestou k operovanému místu a umožňují pracovat s velkou přesností," řekl Chrobok.
Nemocní s poraněním páteře či míchy se soustřeďují v páteřních centrech, v ČR jich je 18 - zajišťují akutní léčbu, obvykle je to operace. Po dvou až třech týdnech jsou pacienti přeloženi na spinální jednotku v Praze, Liberci, Ostravě nebo Brně. Podstoupí tam cílenou rehabilitaci, na kterou navazuje chronická fáze léčby v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, Hrabyni nebo Luži-Košumberku.