Nebezpečné mýty o probiotikách

Zdraví
16. 11. 2016
Probiotika obsažená v mléčných výrobcích nepomáhají léčit všechno.
Probiotika obsažená v mléčných výrobcích nepomáhají léčit všechno.

Pokud bychom doslova věřili televizním reklamám, nejspíše bychom dospěli k názoru, že s výjimkou plochých nohou a zlomeného srdce probiotika obsažená v mléčných výrobcích pomáhají léčit všechno. Pravda je ale jiná.

Studie, kterou zpracoval tým výzkumníků vedený Patricií L. Hibberdovou z pediatrického oddělení prestižní bostonské Veřejné nemocnice, ukázala, že devět z deseti lidí má o skutečném účinku probiotických kultur na lidský organismus značně vychýlené představy. "Naši pacienti se zcela běžně domnívají, že stačí jíst každý večer jogurt, a zbaví se žaludečních a střevních problémů," tvrdí Hibberdová.

Tento druh slepé víry v zázračné schopnosti probiotik může mít tragický konec. Pro lidi, kteří trpí zažívacími problémy, je příjemnější věřit, že jim pomůže jogurt k večeři, než jít na vyšetření k lékaři. V nejhorším případě může dojít například k zanedbání lékařské péče. Ta by jinak mohla odhalit závažné onemocnění.

Lidé se podle Hibberdové často domnívají, že jim pomohou jakákoli probiotika. Tak tomu ale v žádném případě není. V některých případech mohou nevhodně zvolené probiotické kultury vyvolávat prudké alergické reakce. Stejně tak je velká chyba myslet si, že mléčné nápoje vyřeší jakýkoli problém s mikrobiotickými kulturami v lidském těle. Vědkyně cituje jinou studii, která zjistila, že ani pravidelná konzumace probiotik sama o sobě nezajistí organismu dokonalou makrobiotiku.

"Překvapilo mě, kolik lidí si myslí, že je konzumace jogurtu nebo jogurtového nápoje ochrání před nachlazením," konstatovala doktorka Hibberdová v rozhovoru pro Live Science a dodala, že nejlepší způsob, jak užívat probiotika, je ten, který doporučí lékař.

Autor: -of- Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné