Platí to u dětí i u dospělých. Nedostatek spánku zachvátil celou společnost. Problém však není v tom, že vstáváme dřív, ale v tom, že do postele uleháme později, než bychom měli. Co nás od spaní nejčastěji zdržuje?
Lékaři zabývající se životním stylem na univerzitě v americkém Auclandu se rozhodli zjistit, co děti a mladí před spaním dělají nejčastěji. Právě v tomto období se podle nich utvářejí spánkové návyky, ke kterým lidé tíhnou po zbytek života. Několik týdnů proto sledovali dva tisíce dobrovolníků 24 hodin denně a zaznamenávali veškeré aktivity. Klíčová je prý hodina a půl před ulehnutím do postele - činnosti konané v této době ovlivňují kvalitu spánku nejvíce.
Ani sytá večeře nebo "vyjedení lednice" lehkému usínání nenapomáhá, avšak největším zlodějem spánku je (alespoň u dětské a dospívající populace) televize. Průměrné americké dítě školou povinné se dívá večer hodinu na televizi. To komplikuje usínání a v zásadě prý platí, že čím déle je televize zapnutá, tím déle budeme čekat na spánek. V závěsu za televizí se objevují počítače.
Počítač stimuluje mozek a nutí ho neustále pracovat, navíc světlo ze zářící obrazovky pravděpodobně ovlivňuje biologické rytmy. Organismus může být zmaten a domnívat se, že den teprve začíná. "Je zde domněnka, že modré světlo ovlivňuje produkci hormonů, což může vyústit v problémy se spánkem," píší autoři v časopisu Pediatrics. Na nevhodnost využívat počítače těsně před spaním a brát si netbooky či tablety třeba až do postele upozorňují i další odborníci.
Zatím není prý jasné, kolik času je možné před televizí večer strávit, aby to nemělo škodlivý efekt na průběh noci. Odborníci proto doporučují nejen dětem, ale i dospělým, aby se raději hodinu před ulehnutím věnovali klidné činnosti. Zřejmě přichází čas, kdy sáhneme do knihovny a vrátíme se opět ke klasickým knihám.