V Evropě se během roku vypije téměř dvakrát víc alkoholu než v ostatních státech světa. Statistiku zvedají zejména země ze střední a východní Evropy, tvrdí ve zveřejněné studii Světová zdravotnická organizace. Nadměrné pití alkoholu zde přitom každý rok způsobuje 12 procent všech úmrtí u lidí ve věku od 15 do 64 let.
"V České republice hraje alkohol důležitou roli v každodenním životě. Je to součást sociálního života," píše se v aktuálně uveřejněné zprávě Světové zdravotnické organizace mapující spotřebu alkoholu v roce 2011.
Podle odborníků je problémem zejména český přístup k alkoholu, protože se na něj lidé nedívají jako na drogu. "Podle studie profesora Nutta z roku 2007 je alkohol nejrizikovější drogou, která představuje nebezpečí nejen pro jedince, ale i celé jeho okolí," uvedl před časem primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov.
Jak se pije v Česku: |
Podle výzkumu Všeobecné fakultní nemocnice vypije jeden Čech za rok 16,61 litru čistého alkoholu. Přes čtyřicet procent mužů nad 18 let uvedlo, že se za poslední měsíc nepřiměřeně opili, stejný stav prožilo v posledním měsíci necelých 19 procent žen. Muži vydrží bez alkoholu v průměru tři roky, ženy šest let.
Zdroj: WHO |
Je to přitom region střední a východní Evropy, který starý kontinent staví na první místo ve spotřebě alkoholu. Každým rokem se zde vypije v průměru dvakrát tolik než ve zbytku světa. V praxi to znamená, že každý občan Evropské unie si denně dá tři skleničky vína. Za jeden rok tak průměrný Evropan vypije 12,5 litru čistého alkoholu.
Podle odborníků však důležitým ukazatelem u spotřeby alkoholu je fakt, zda lidé pijí alkohol pouze během jídla, zda pijí na veřejnosti či jak často se dokážou opít "pod obraz". "Po započítání těchto ukazatelů se ukázalo, že střední a východní Evropu dohání severské státy, kde lidé pijí rizikovějším způsobem," uvádějí autoři ve studii.
Světová zdravotnická organizace také přesně vyjmenovala 40 nemocí, které způsobuje alkohol, jako jaterní cirhóza, otrava alkoholem, rakovina či infarkt. Statistiky hovoří o 2,5 milionu lidí, kteří za lásku k alkoholu zaplatí životem.