Jedna ovečka, druhá ovečka... Každý někdy zažil chvíle, že se nekonečně převaluje v posteli a ne a ne usnout. Lidí, které trápí nespavost, přibývá. Podle nového výzkumu by nespavcům mohlo pomoci obyčejné táboření. Studie byla publikována v časopise Current Biology.
Porucha spánku je v současné moderní době velmi častou nemocí. Na trhu se objevuje nepřeberné množství pilulek proti insomnii, existuje i alternativní léčba pomocí bylinek či speciálních lamp.
Podle nové studie je řešení absolutně jednoduché. Experiment, na kterém pracovali vědci z University of Colorado, odhalil, že proti nespavosti se dá bojovat pod širým nebem. Vyjet si do přírody, rozbít stan a vypnout veškerou elektroniku.
Pár nocí pod stanem
Moderní bydlení stále víc zbavuje lidi přirozeného světla. To způsobí, že naše vnitřní hodiny netuší, že už je noc a mělo by se jít spát. Pár nocí pod stanem by mělo naši osobní časomíru vynulovat a tím pomoci i k snadnějšímu usínání.
"Pokud chce jít člověk do postele už trochu dřív, může být víkendové kempování tou pravou volbou," řekl vedoucí výzkumu dr. Kenneth Wright. Dlouhodobě chodit spát v pozdních hodinách vede totiž nejen k ospalosti a snížené denní aktivitě, ale může zapříčinit i vážnější choroby - poruchy nálad, diabetes nebo obezitu.
Vědci poslali skupinu devíti lidí na víkend tábořit. Dva dny byli bez mobilních telefonů a možnosti večer svítit. Přirozené světlo pomohlo srovnat jejich vnitřní hodiny a tím vyřešit problém s usínáním. Protože byli bez jakékoliv technologie, nebyl důvod spánek oddalovat a to pomohlo obnovit jejich spánkový rytmus.
Národní zdravotní služba v Británii doporučuje vyhýbat se večer konzumaci alkoholu, nikotinu a kofeinu. V případě, že se stav nezlepší, mohou praktičtí lékaři doporučit kognitivně behaviorální terapii nebo prášky na spaní (v závažných případech).