Když se dva dívají na totéž, nemusejí vždy vidět totéž. Upozorňuje na to výzkum University of Southern California, který zkoumal, jak vnímají muži a ženy dění kolem sebe. Z jejich pozorování vyplynulo, že zástupci obou pohlaví se dívají na jiné detaily a svou pozornost věnují naprosto odlišným momentům.
Podle předchozích studií má na proces vnímání a ukládání informací do paměti vliv věk, rasa či pohlaví jedinců. Podle amerických neurologů se to potvrdilo i v jejich novém výzkumu, při kterém u třech desítek dobrovolníků monitorovali, čemu během dne věnují pozornost.
Lidé se dívali na video s projíždějícím autem, s ulicí plnou lidí, sledovali rozhovory se zajímavými osobnostmi. Další kamera přitom snímala pohyb jejich očí, zaostřování zorniček a zapojování mimických svalů. Informuje o tom odborný deník Vision Research.
Podle vedoucího práce Laurenta Ittia se ukázalo, že muži se při rozhovoru zaměřují na ústa hovořících osob a jejich pozornost snadno vyruší sebemenší pohyb konverzačních partnerů. Ženy naopak sledují oči a tělo partnerů a nejčastěji je vyruší dění v okolí.
Podle neurologů je toto jedna ze zásadních věcí, které hrají roli v tom, jak se naše vzpomínky ukládají. Tým vědců z University of Southern California se proto chtějí nyní zaměřit na to, jak se liší ženská a mužská paměť.